Nová vláda by měla udělat k EU gesto, ČR by to pomohlo, říká pro INFO.CZ státní tajemník Chmelař

Lucie Bednárová

Ač nechce nové vládě, kterou v současné době skládá budoucí premiér Andrej Babiš, nijak radit, postavení Česka v EU by výrazně pomohlo, pokud by směrem k EU udělala nějaké gesto. Tím by podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Aleše Chmelaře mohla být ratifikace tzv. fiskálního paktu, který má v EU přispět k větší rozpočtové kázni a už několik let leží v Poslanecké sněmovně. „To by byla velmi silná signalizace toho, jak se chceme v EU chovat. Nyní se pro to s novým složením Poslanecké sněmovny otevírá příležitost. Pokud bychom to udělali, naši pozici v Evropě by to posunulo někam naprosto jinam a byli bychom bráni mnohem vážněji,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ. Co by Česko mělo udělat pro to, aby mu v Evropě neujal vlak a stalo se součástí pevného jádra? Může jako inspirace sloužit Slovensko? A jak se vypořádat s konflikty uvnitř unie?

Evropská politika a integrace nebývá v předvolebních debatách tématem číslo jedna. Letos to ale možná bylo trochu jiné. Řada stran zvedla i zásadní témata, která v současné době řeší EU. Příkladem může být migrační krize, držení zbraní nebo přijetí eura. Často se také skloňovalo slovo czexit, tedy možné vystoupení Česka z EU. O čem to vypovídá?

Evropa hraje roli v mnoha aspektech našich životů a to bylo zásadní i v době, která předcházela volbám. Lidi přicházeli s tím, co je trápí a co by podle nich měla řešit EU. Třeba taková migrační politika byla ještě donedávna národním tématem, ale postupně se z ní stalo téma celoevropské. To samé platí o potravinové bezpečnosti nebo situaci na trhu s potravinami. Není to tedy tak, že by se Evropa sama od sebe ocitla v hledáčku veřejnosti, ale lidé si začali uvědomovat, že Evropa hraje velkou roli v jejich běžných životech.

Potřebujeme zapomenout na Havla a nekydat na každého s jiným názorem, říká David Zábranský

sinfin.digital