Novináři v ohrožení? Vraždilo se i v Česku, nařídil to kmotr Mrázek

ČTK, luš

26. 02. 2018 • 13:40

Slovenskem otřásla vražda sedmadvacetiletého investigativního novináře Jána Kuciaka, kterého v neděli našli s kulkou v hrudi slovenští policisté v jeho domě. Zavražděna byla i Kuciakova přítelkyně. I Česká republika v minulosti zažila vraždu novináře. V dubnu 1992 byl kvůli své práci zabit Václav Dvořák.

Podle výsledků policejního vyšetřování, zveřejněných v roce 2006, za vraždou Václava Dvořáka stál kontroverzní podnikatel František Mrázek, o jehož aktivitách sbíral někdejší opravář Dvořák informace. Ty dával i dalším novinářům, kteří je zveřejňovali v celostátních médiích.

Dvořáka v jeho domě v Kostelci nad Černými Lesy zastřelil podle detektivů Bohuslav Hájek, jehož služby Mrázkovi zprostředkoval Antonín Běla, další z již mrtvých bossů. Hájek později zmizel, pravděpodobně byl také zavražděn.

Známá je i kauza kolem přípravy vraždy novinářky Sabiny Slonkové. V létě 2002 policie odhalila plán na zavraždění Slonkové, za kterým stál bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba. Důvodem chystaného činu byly údajně články, ve kterých Slonková poukazovala na Srbovy podezřelé praktiky na ministerstvu. Soudy nakonec Srbu poslaly na 12 let do vězení, s mnohaletými tresty odešli od soudu i lidé, kteří se na vraždě měli podílet. V roce 2010 soud v Plzni vyhověl Srbově žádosti o podmínečné propuštění.

Na Slovensku až dosud k žádné vraždě novináře nedošlo. Před deseti lety ale zmizel investigativní novinář Pavol Rýpal, který se dlouhodobě věnoval tématům spojeným s mafií a od roku 2015 se pohřešuje reportér Hospodárských novín Miroslav Pejko, jenž se zabýval energetikou.

SDÍLET