Nový stavební zákon budí rozpaky. Na diskuzním setkání deníku E15 je neskrývali úředníci ani developeři

Z toho, jaké pravomoci při povolování staveb budou mít samosprávy a jaké státní úřady, se stalo jedno z hlavních ohnisek svárů při finalizaci příprav nového stavebního zákona. Původní záměr počítal s tím, že kompetence přejdou plně na stát. Aktuální znění návrhu počítá s kompromisním řešením pro obce. Mezi úředníky i investory to vzbuzuje poměrně velké rozpaky, jak vyplynulo z diskuze na byznys snídani deníku E15 pod značkou E15 Premium právě o stavebním zákonu. INFO.cz je mediálním partnerem akce. 

„Původně jsme chtěli rychlejší povolování staveb, méně administrativy, dodržování lhůt. Moc se nám to však nepovedlo,“ přiznala Marcela Pavlová, náměstkyně ministryně pro místní rozvoj, jejíž úřad stavební zákon připravuje. 

Ředitel Institutu plánování a rozvoje Prahy Ondřej Boháč míní, že v českém právu chybí na rozdíl od měst typu Berlína nebo Varšavy jednoznačné určení role starosty při výstavbě. „Nesmí zasahovat do stavebních procesů, tak se to děje zákulisně,“ poznamenal. 

Dostálová: Stavební zákon je kompromis, který stoprocentně zlepší současný stav

Developeři vyjadřují z aktuálního stavu chystané normy zklamání. „Věcný záměr se začal drolit a míra kompromisů ze všech stran deformuje jinak velmi progresivní a ambiciózní pojetí původního znění,“ uvedl Dušan Kunovský, majitel největšího stavitele bytů Central Group.

„Opět je nejednoznačné, kdo co bude povolovat. V návrhu jsou instituty, u nichž není jasné, jak budou fungovat a zda nezpůsobí ještě větší zátěž a zdržení,“ přidává se i Jana Sečkařová, partnerka investiční skupiny Natland.

Více si přečtěte na webu E15.cz.

SDÍLET
sinfin.digital