Obchody a restaurace otevřou ve čtvrtek, rozhodla vláda. Skončí i noční zákaz vycházení

29. 11. 2020 • 10:17
Vláda na svém nedělním zasedání jednomyslně rozhodla o otevření tuzemských obchodů, restaurací a služeb, skončí i noční zákaz vycházení a zákaz nedělního prodeje. Stane se tak od čtvrtka 3. prosince, kdy by Česko mělo přejít do třetího stupně protiepidemického systému PES. Otevření obchodů však stále bude provázet řada podmínek, uvedli ministři Jan Blatný a Karel Havlíček na nedělní tiskové konferenci. 

Rozvolnění. To znamená přesun Česka do stupně číslo 3 protiepidemického systému PES. Od čtvrtka 3.12. tak otevřou obchody včetně restaurací či služeb, skončí zákaz nočního vycházení či zákaz nedělních prodejů. K běžné situaci však bude stále ještě daleko, otevírání bude doprovázet mnoho bezpečnostních opatření.  

Například pro restaurace bude platit pravidlo, že budou moci sedět maximálně čtyři lidé u jednoho stolu, zároveň kapacita zařízení nebude moci překročit 50 procent plné obsazenosti. Pro obchody pak stále bude platit pravidlo 15 metrů čtverečních na jednoho zákazníka a otevření se netýká takzvaných „food cornerů“ v obchodních domech, které budou moci mít otevřeno pouze přes okénko. Rozvolnění se týká i služeb jako jsou například fitness centra či kadeřnictví, personál těchto zařízení nicméně bude muset mít nasazenou roušku či respirátor. 

Co se týče škol, ten se na stupeň 3 systému PES dostane o něco později. Podle ministra zdravotnictví Blatného je možné očekávat adaptaci od pondělí 7. prosince, konkrétnější informace později představí ministr školství Robert Plaga.

Ministři neočekávají, že by se do Vánoc či do konce roku stupeň protiepidemického opatření PES dále snížil například na druhý stupeň. „Takový scénář je extrémně nepravděpodobný,“ uvedl na tiskové konferenci Jan Blatný. 

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
Dnes • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.

„Zelená politika je zároveň sociální politika.“ Přesvědčí o tom ČSSD a Zelení sebe a pak i voliče?

Vratislav Dostál
Dnes • 17:00

Podle politologů oslovených redakcí INFO.CZ je manévr sociálních demokratů, kteří chtějí v letošních sněmovních volbách kandidovat společně se Zelenými, odboráři a malými lokálními formacemi, pochopitelnou reakcí na proměnu politického terénu. Jednoduše řečeno ho lze číst jako pokus o záchranu levice v Poslanecké sněmovně. Zástupci obou stran tvrdí, že pokud má mít spojenectví smysl, musí být dlouhodobé. Otázka je, co na to voliči.

„Hořící keř“ Jan Palach a česká společnost

Martin Kovář
Dnes • 16:55

KOMENTÁŘ MARTINA KOVÁŘE | Hlavní otázka zní, zda vůbec ještě má smysl v předvečer jeho sebeupálení o Janu Palachovi psát. Po roce 1989 a zejména v roce 2019, kdy jsme si připomínali půlstoletí, které od jeho činu uběhlo, už totiž bylo řečeno a napsáno snad úplně všechno. Politikové i nepolitikové odříkali své projevy, byly sepsány vědecké i populární texty, vznikla četná umělecká díla. Já sám si čas od času v souvislosti s ním vzpomenu na písničku Karla Kryla o neznámém vojínovi a přemýšlím o tom, co by na to všechno asi tak řekl sám Palach? Odpověď na tuhle otázku už samozřejmě nikdy nedostaneme, zamyslet se nad ní ale můžeme, stejně jako nad tím, zda svým činem dosáhl toho, čeho chtěl.