Obvinění kvůli Čapímu hnízdu padne jedenáct, i na Babišovu Moniku. Znovu se mluví o „účelovce“

ČTK, lup

13. 10. 2017 • 13:31

Všichni, které policie zmínila v souvislosti s farmou Čapí hnízdo v žádosti o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, budou obvinění. Serveru Novinky.cz to řekl zdroj obeznámený s případem. Jedná se o jedenáct lidí, mezi nimi i náměstkyni jihlavského primátora Janu Mayerovou z hnutí ANO. Ta je přesvědčena o tom, že její obvinění je účelové, vymyšlené, založené na fabulaci, neznalosti situace a ignoraci faktů. Náměstkyně to uvedla na dotaz ČTK poté, co si dnes na poště převzala usnesení o zahájení trestního řízení. Mayerová kdysi žádost o dotaci pro Čapí hnízdo podepsala.

„Ano, ti všichni, které policie jmenovala v žádosti o vydání poslanců Babiše s Faltýnkem sněmovnou, jsou zahrnuti jako obvinění i v textu usnesení o zahájení trestního stíhání. Samotný popis skutku, kterého se měli dopustit, je rovněž totožný jako ten uvedený v policejní žádosti,“ uvedl pro Právo zdroj obeznámený s případem.

Usnesení o zahájení trestního řízení se tedy týká i manželky šéfa ANO Moniky a Babišových dvou dětí z prvního manželství Adriany Bobekové a Andreje Babiše mladšího. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství řekla, že usnesení o zahájení trestního stíhání si zatím nevyzvedli všichni obvinění.

Náměstkyně Mayerová vinu odmítá

„To, co je uvedeno v obvinění, je vymyšlený příběh, založený na fabulacích, neznalosti situace a ignoraci faktů. A s ohledem na jeho zacílení do nejvyšších pater politiky jsem plně přesvědčena o účelovosti. Stejně tak jako věřím, že se obvinění ukáže jako jedna velká lež. Žel, v mezičase z nás budou pro část národa zločinci a to je to, o co autorům jde," napsala ve svém vyjádření.

Uvedla, že při udělování dotací postupovala se svými kolegy v souladu s platnou legislativou a nic neskrývali. Pokud je někdo jiného názoru, tak podle Mayerové kriminalizuje dotace jako celek. "Od tohoto momentu si již žádný žadatel o dotaci nebude moct být jistý tím, že až jednoho dne někoho naštve, tak že nebude kriminalizován," míní náměstkyně.

Za zvláštní také považuje, že od podání žádosti o dotaci na Čapí hnízdo uplyne zanedlouho deset let. "Je normální po takové době, po tolika kontrolách, kterými jsme prošli, tento problém otevírat?" dodala.

Obvinění kvůli dotaci na Čapí hnízdo si už vyzvedli předseda hnutí ANO Andrej Babiš a místopředseda Jaroslav Faltýnek.

Obviněn má být rovněž Babišův švagr Martin Herodes. Policie bude stíhat i členy představenstva společnosti ZZN Pelhřimov, které dříve Čapí hnízdo vlastnila, Zdeňka Kubisku a Jana Platila, a tehdejší představenstvo společnosti Farma Čapí hnízdo Janu Mayerovou, Josefa Nenadála a Luďka Kalivodu.

SDÍLET