Obvinění kvůli Čapímu hnízdu padne jedenáct, i na Babišovu Moniku. Znovu se mluví o „účelovce“

Všichni, které policie zmínila v souvislosti s farmou Čapí hnízdo v žádosti o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, budou obvinění. Serveru Novinky.cz to řekl zdroj obeznámený s případem. Jedná se o jedenáct lidí, mezi nimi i náměstkyni jihlavského primátora Janu Mayerovou z hnutí ANO. Ta je přesvědčena o tom, že její obvinění je účelové, vymyšlené, založené na fabulaci, neznalosti situace a ignoraci faktů. Náměstkyně to uvedla na dotaz ČTK poté, co si dnes na poště převzala usnesení o zahájení trestního řízení. Mayerová kdysi žádost o dotaci pro Čapí hnízdo podepsala.

„Ano, ti všichni, které policie jmenovala v žádosti o vydání poslanců Babiše s Faltýnkem sněmovnou, jsou zahrnuti jako obvinění i v textu usnesení o zahájení trestního stíhání. Samotný popis skutku, kterého se měli dopustit, je rovněž totožný jako ten uvedený v policejní žádosti,“ uvedl pro Právo zdroj obeznámený s případem.

Usnesení o zahájení trestního řízení se tedy týká i manželky šéfa ANO Moniky a Babišových dvou dětí z prvního manželství Adriany Bobekové a Andreje Babiše mladšího. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství řekla, že usnesení o zahájení trestního stíhání si zatím nevyzvedli všichni obvinění.

Práskač není účelovka? Sorry jako, Bureši. Komentář Zdeňka Šarapatky

Náměstkyně Mayerová vinu odmítá

„To, co je uvedeno v obvinění, je vymyšlený příběh, založený na fabulacích, neznalosti situace a ignoraci faktů. A s ohledem na jeho zacílení do nejvyšších pater politiky jsem plně přesvědčena o účelovosti. Stejně tak jako věřím, že se obvinění ukáže jako jedna velká lež. Žel, v mezičase z nás budou pro část národa zločinci a to je to, o co autorům jde," napsala ve svém vyjádření.

Uvedla, že při udělování dotací postupovala se svými kolegy v souladu s platnou legislativou a nic neskrývali. Pokud je někdo jiného názoru, tak podle Mayerové kriminalizuje dotace jako celek. "Od tohoto momentu si již žádný žadatel o dotaci nebude moct být jistý tím, že až jednoho dne někoho naštve, tak že nebude kriminalizován," míní náměstkyně.

Za zvláštní také považuje, že od podání žádosti o dotaci na Čapí hnízdo uplyne zanedlouho deset let. "Je normální po takové době, po tolika kontrolách, kterými jsme prošli, tento problém otevírat?" dodala.

Bojím se o Česko po volbách, musíme zastavit Okamuru a komunisty, říká europoslanec za ANO

Obvinění kvůli dotaci na Čapí hnízdo si už vyzvedli předseda hnutí ANO Andrej Babiš a místopředseda Jaroslav Faltýnek.

Obviněn má být rovněž Babišův švagr Martin Herodes. Policie bude stíhat i členy představenstva společnosti ZZN Pelhřimov, které dříve Čapí hnízdo vlastnila, Zdeňka Kubisku a Jana Platila, a tehdejší představenstvo společnosti Farma Čapí hnízdo Janu Mayerovou, Josefa Nenadála a Luďka Kalivodu.

SDÍLET
sinfin.digital