Obviněných v kauze Čapí hnízdo může být až jedenáct. Obsílky pro některé stále leží na poště

Kromě Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka může až dalších devět lidí čelit obvinění v rámci kauzy Čapí hnízdo. Kromě obou špiček politického hnutí ANO by řady stíhaných mohla doplnit například rodina Andreje Babiše či současná náměstkyně primátora Jihlavy Jana Mayerová. „Mám na poště oznámení, v nejbližší době si ho převezmu,“ potvrdila dnes bývalá členka představenstva Čapí hnízdo pro Českou televizi. 

„Mám na poště pozdrav od policie, takže předpokládám, že to bude obvinění, které si v nejbližších dnech vyzvednu,“ uvedla pro Českou televizi Mayerová, která byla členskou představenstva farmy v době, kdy žádala o evropské dotace.

„S rozpočtem vycházíme špatně,“ přiznal Babiš. Hnutí ANO muselo seškrtat miliony na kampaň

Kromě ní by podle mezi obviněnými mohla být rodina Andreje Babiše – manželka Monika s dětmi Adrianou a Andrejem. Ta podle policie mohla pomáhat zakrýt identitu Andreje Babiše jako člověka, který měl rozhodující vliv. „Je to prasárna, že do toho dávají moji paní, moje děti, to je přes čáru!” kritizoval tuto skutečnost v minulosti Babiš, když se spekulace o obvinění jeho rodinných příslušníků objevily.

Dále by v rámci kauzy mohli být obviněni členové představenstva ZZN Pelhřimov Zdeněk Kubiska a Jan Platil, kolegové Mayerové z vedení Čapího hnízda Josef Nenadál a Luděk Kalivoda a babišův švagr Martin Herodes.

Babiš v úterý opět uvedl, že se proti němu vede kampaň, do které obvinění související s kauzou Čapí hnízdo spadá. Šéf hnutí ANO zaznamenává, že jeho politickému uskupení se snižují preference, na což mají mít vliv právě údajné pomluvy.

Čau lidi: Dotace? Kdepak, čápata a roztomilí lemuři. Babišovo fantastické video a komentář V. Bucherta

Společnost Farma Čapí hnízdo, ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy a ta získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

SDÍLET
sinfin.digital