OD Kotva jako kulturní památka? Umělecká hodnota budov ze 2. poloviny 20. století budí rozpaky

ČTK

adg

Ministerstvo kultury (MK) se stále častěji musí zabývat návrhy na prohlášení staveb z druhé poloviny 20. století za památky. I vzhledem k tomu, že jejich ochrana vzbuzuje kontroverze, trvá posuzování návrhů někdy i rok. Tak je tomu třeba v případě pražského obchodního domu Kotva, mluvčí ministerstva Simona Cigánková ale ČTK řekla, že pravděpodobně do konce roku MK vydá rozhodnutí. Nově pak úředníci zahájí řízení o pražském Parkhotelu nebo o budově Strojimportu.

Návrhy na prohlášení nemovitých i movitých památek mohou vzejít od úředníků, ale i od kohokoli, kdo se k tomu rozhodne. V případě poválečných památek bývá řízení zahájeno v drtivé většině na podnět fyzických osob či sdružení.

Aktuálně se nejvíc mluví o budově Transgasu v Praze. Její majitel ji chce zbourat a stavět na jejím místě nové objekty. Pro odstranění podle developera mluví energetická náročnost budov nebo urbanistický aspekt. MK loni odmítlo budovy ze 70. let za památku prohlásit, od jara trvá přezkumné řízení, při němž ale majitel s budovou musí nakládat tak, jako by památkou byla. Řízení podle mluvčí může trvat ještě měsíce.

Cena nových bytů v Praze letí závratně nahoru, střední třída na ně už pomalu ani nedosáhne

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital