Od Rusů nedostávám peníze, ani vodku, řekl Zeman v rozhovoru pro prestižní americký list. Prozradil, kdy pojede do USA

Prezident Miloš Zeman poskytl interview prestižnímu americkému deníku The Washington Post. Rozhovor vyšel pod titulem „Seznamte se s evropským lídrem, který je proruský, protimuslimský a dostal pozvání do Trumpova Bílého domu.“ Zeman v něm popřel, že by dostával peníze z Ruska. Prozradil také, že budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa navštíví v dubnu.

Na Trumpovi se Zemanovi líbí odvaha. „Politici by měli být odvážní a neměli by být váhaví,“ uvedl. Dodal, že také oceňuje, že americký prezident zastává podobnou pozici, co se týče boje proti islámskému terorismu. 

Zeman dále uvedl, že s Trumpem se v Bílém domě setká ve druhé polovině dubna. Podotkl, že zvolený americký prezident mu nedávno zavolal osobně. „Řekl mi, že zná Českou republiku. Navštívil Českou republiku kvůli své bývalé ženě (Ivaně Trumpové narozené v Česku). A proto řekl, že Česká republika je nádherná země. A já jsem souhlasil,“ řekl český prezident. 

Na Zemana se snesla kritika

Od Obamy podle Zemana podobné pozvání nepřišlo, protože se rozcházeli v názoru na Izrael. „Obamova politika prakticky zničila všechny blízkovýchodní struktury a země,“ dodal. 

Zeman se také vyjádřil k obviněním, že je proruský politik. Podle něj vznikají proto, že je proti sankcím vůči Rusku, které jsou podle něj kontraproduktivní. „Nefinancuje mne Rusko … nedostávám ruskou vodku ani peníze z Ruska. Říkají, že jsem Rusy placený, ve skutečnosti jsem ale jenom agent Česka, České republiky,“ dodal. 

Bude Zeman znovu kandidovat?

V rozhovoru nevyloučil, že americká ambasáda v Praze stála za protesty proti jeho osobě ze 17. listopadu 2014. „Všechno je možné,“ řekl Zeman. Zároveň odmítl názor, že by Rusko v Česku provádělo propagandu. „Pokud máte nějaký názor a Rusové mají nějaký názor, není to dezinformace, není to propaganda,“ řekl Zeman. 

Vyjádřil se také k nedávným obviněním, že spolupracovník Donalda Trumpa Michael Cohen během předvolební kampaně tajně jednal v Praze s Rusy. „Myslím si, že to je nesmysl,“ uvedl český prezident. Ironicky podotkl, že pokud Cohen skutečně byl v českém hlavním městě, je nezdvořilý, protože ho nenavštívil. 

Zeman také zopakoval své názory na muslimy. Dvě miliardy lidí tohoto vyznání se podle něj mohou radikalizovat stejně jako Němci ve 30. letech. Muslimové podle něj zároveň nejsou způsobilí asimilovat se pro život v Evropě.

SDÍLET
sinfin.digital