Odbory zůstávají ve střehu. Stávkovou pohotovost neodvolají, dokud vyšší platy neschválí vláda

ČTK, lup

Odbory veřejného sektoru zůstávají zatím ve stávkové pohotovosti, dokud vláda neschválí nařízení o růstu platů. Dnešní rozhodnutí lídrů koalice o zvýšení tarifů učitelům o 15 procent a ostatním o deset procent od listopadu odboráři vítají, stávku a protesty teď nepřipravují. ČTK to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Koalice dnes ráno vyhověla odborářskému požadavku na zvýšení výdělků ve veřejném sektoru. Vláda jedná o státním rozpočtu na příští rok, do kterého se částky na přidání promítnou. O podobě státní pokladny bude diskutovat za týden také tripartita. Návrh vládního nařízení o zvednutí platů připraví ministerstvo práce.

Platy porostou od listopadu, shodla se koalice. Nejvíc si polepší učitelé

„Doufám, že nikdo v rámci předvolebního boje nechce, aby téma našich platů došlo do fáze, kdy opravdu budeme muset přerušit práci,“ odpověděl dříve na dotaz Blesk.cz předseda Školských odborů František Dobšík. 

„Strany nám v programech slibují až 150 procent průměrného platu do čtyř let. Pokud ale nezačnou s navyšováním hned, tak tyto sliby stojí na vratkých nohou,“ dodal odborář s tím, že pokud by na stávku došlo, byla by v té nejradikálnější podobě. Práce by se tedy podle něj zcela zastavila.

3484204:article:true:true:true

SDÍLET
sinfin.digital