ODS do vlády s Babišem nepůjde. Chce být alternativou vůči ní

ČTK, luš

15. 03. 2018 • 18:08

ODS nadále odmítá vládní spolupráci s hnutím ANO. Novinářům to dnes řekl předseda občanských demokratů Petr Fiala po schůzce s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO). ANO podle něj od voleb spolupracuje s KSČM a SPD, ODS chce být politickou a programovou alternativou vůči této spolupráci. Jednání podle Fialy nevyjasnilo, jaká je koncepce ANO při druhém pokusu o sestavení vlády.

„Platí, že ANO má fungující hlasovací koalici s SPD a KSČM. Jeho představitelé projevují vysokou míru souhlasu s politikou KSČM, mluví o shodě. Máme tady situaci, že ANO jedná s KSČM o vládě. To jsou všechno věci, které prakticky znemožňují, abychom nějakou vážnou debatu o podílu ODS na něčem takovém vůbec vedli,“ řekl Fiala.

Výzva k tomu, aby ODS podpořila kabinet ANO, podle Fialy na schůzce nezazněla. „My jsme si spíš vyjasňovali pozice. Mně třeba vůbec není jasné, jakým způsobem Andrej Babiš plánuje dál to sestavování vlády. Jestli je tam nějaký plán, nějaká koncepce. Z tohoto hlediska musím říct, že mi to ta schůzka ani příliš nevyjasnila,“ řekl.

Pokud bude mít ANO zájem o další jednání s ODS, je k němu Fiala připraven. „Ale nějaký další termín a nějaký konkrétní důvod v této chvíli nevidím. Myslím, že naše pozice jsou jasné a my o nějaké podpoře nebo účasti vůbec nemůžeme uvažovat,“ řekl Fiala.

SDÍLET