Okamurovi za nepřiznané kšefty s Veseckou hrozí pokuta. Horší je to pro jeho pověst, říká expert

vkr

25. 10. 2017 • 18:10

Staronový poslanec Tomio Okamura během své předvolební kampaně srdnatě brojil proti jakékoliv netransparentnosti politiků, nicméně jakmile obhájil svůj poslanecký mandát, vyšlo na svět, že sám má máslo na hlavě. A máslo pořádně drahé. Okamura totiž minulý rok prodal bývalé nejvyšší státní zástupkyni Renatě Vesecké byt na pražských Vinohradech, ve svém přiznání pro Poslaneckou sněmovnu však tento desetimilionový příjem „zapomněl“ zmínit. 

Okamura odmítá, že by informaci chtěl úmyslně zamlčet, přiznání mu prý vyplňuje účetní, která to spletla, uvedl poslanec pro deník Mladá fronta Dnes. ČTK sdělil, že chtěl nesrovnalosti ve svém poslaneckém majetkovému přiznání opravit už před volbami, žádal o to sněmovní mandátový a imunitní výbor. Dostal ale informaci, že zpětná oprava není možná. Nesrovnalosti podle něj byly jen formální. Na otázky serveru INFO.CZ šéf hnutí SPD nereagoval. 

V celé záležitosti navzdory Okamurovu vysvětlení zůstává mnoho neznámých. Jak zjistil server INFO.CZ, poslanec prodal svůj pražský byt na Vinohradech, který vlastnil od roku 2012, Renatě Vesecké na konci září minulého roku za 9.9 milionů korun. V přiznání podaném Poslanecké sněmovně o příjmech a majetku to ovšem zamlčel. Argument, že to spletla účetní? Podle znalců směšný.

„Je to úsměvná výmluva, povinnost má poslanec a to vyplnění není nijak složité,“ říká pro INFO.CZ ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka. „Podle mě jde jasně o přestupek, ale co vnímám jako zásadnější je, že se lidé a média už konečně ptají, jak jsou financované kampaně těchto nových politických startupů. A je důležité, že pokud je někdo obchodník se strachem, tak že se také musí zodpovídat,“ dodává Ondráčka. 

Okamurův přestupek nyní zaznamenalo ministerstvo spravedlnosti, které poslalo případ na městský úřad, pod který spadá poslancovo trvalé bydliště. „Věc jsme předali úřadu obce, kde má pan Okamura trvalý pobyt a ta posoudí jak případné spáchání přestupku, tak i další postup. Předpokládám, že pana poslance rovněž vyzve k doplnění,“ uvedla pro INFO.CZ mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová. Maximální pokuta, která nyní poslanci za nepřiznání tohoto příjmu hrozí, je 50 tisíc korun. 

„Samozřejmě, v případu, kde se jedná o miliony korun, je to spíše symbolická částka. Na druhou stranu je to však spojena s určitým negativním mediálním výstupem, který může být pro určité subjekty mnohem podstatnější,“ říká Ondráčka. A je otázka, zda se zprávy o „zapomenutých“ milionech hodí Okamurovi do karet ve chvíli, kdy probíhají jednání o budoucí vládě. 

Nízkou sankci při porušení zákona o střetu zájmů přitom v minulosti kritizovaly některé neziskové organizace. „Ministerstvo nemůže přímo pokutovat ani jinak sankcionovat ty, kdo se proti zákonu prohřeší a přiznání neodevzdají včas nebo správně vyplněné, jak opakovaně navrhovali zástupci protikorupčních organizací. Případné prohřešky nejvýše postavených politiků tak budou i nadále řešit jen přestupkové komise v místě jejich bydliště,“ vystihuje slabší místo zákonu právník a člen platformy Rekonstrukce státu Marek Zelenka. 

3735265:article:true:true:true

Problémů je však víc. Podle Mladé fronty Dnes totiž Okamura v čestném prohlášení sněmovně nepřiznal ani pětimilionový úvěr, který má u jednoho z tuzemských bankovních ústavů. V tomto případě si poslanec údajně myslel, že informaci uvádět nemusí. Ovšem pokud Okamura zamlčel tyto záležitosti, je otázka, zda toho nezamlčel více.

SDÍLET