Památkáři a fanoušci architektury zuří kvůli opevnění Staroměstského náměstí. Praha ale s křiklavými bloky dál počítá

lup

Praha v týdnu rozmístila na okraji Staroměstského náměstí betonové bloky, jimiž chce frekventované místo chránit proti terorismu. Magistrát ujišťuje, že se jedná o preventivní krok a čelí kritice. Bouří se památkáři, kterým vadí, že s nimi nikdo nemluvil a lidé upozorňují na nekoncepčnost celého řešení, které považují za krajně nevkusné.

Frekventované místo, kde na Staroměstské náměstí ústí Pařížská ulice, patří mezi nejzranitelnější v Praze. Takřka vždy se na něm pohybuje velké množství lidí a je zde rušno. Jedná se ale zároveň o historicky cenné prostranství, na němž křiklavé žlutočerné betonové bariéry působí jako pěst na oko.

Neznámá tvář Prahy. 10 jedinečných fotografií zachycuje, jak se změnila od dob první republiky

Právě to je terčem kritiky ze strany památkářů. Výhrady mají dvě: nikdo s nimi nemluvil a bariéry jsou pro ně v této podobě jednoduše nepřijatelné. „Toto řešení považujeme za krátkodobé, nutné, ale nekoncepční a věřím, že odpovědné osoby vymyslí komplexní řešení na ochranu zdraví a životů obyvatel. V opačném případě budeme hledat cesty k nápravě situace,“ řekl iDNES.cz šéf odboru památkové péče pražského magistrátu Jiří Skalický.

Jenže Praha s bariérami nadále počítá, chce je na místě nechat minimálně do konce roku – tak aby náměstí chránily například i během vánočních svátků. Bloků pořídila přes 130 a postupně je rozmisťuje i jinde v přilehlých ulicích. Magistrát se hájí, že jednal na základě doporučení policie, faktem ale je, že zvolil rušivou a nekoncepční variantu.

Toho si všímá například i oblíbená facebooková stránka Archwars, která mapuje architektonické a urbanistické přešlapy v českých městech. „Takže nahoře na Hradě máme boudy pro vojáky z Hornbachu a dole na Staromáku betonové zdi... No, i kdybychom se shodli, že je tohle potřeba, pořád to jde udělat elegantně, nerušivě,“ píše se na stránce.

Pražská divočina: Hromada odpadu mezi paneláky se samovolně proměnila v unikátní savanu

Za pravdu tomuto názoru mimoděk dává i bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Ten upozorňuje, že bariéry jsou na Staroměstském náměstí beztak rozmístěný jen v omezené míře a část plochy nijak nekryjí. Preventivní opatření mu naopak chybí třeba ve spodní části Václavského náměstí, jak řekl v rozhovoru pro Českou televizi.

Tato plocha je přitom neméně frekventovaná a pro případný teroristický útok autem je rozhodně lépe přístupná, než Staroměstské náměstí, u kterého je v Pařížské ulici často provoz a poměrně málo prostoru na zběsilou rychlou jízdu.

3503998:article:true:true:true

Šedivý si sám všímá nepovedeného provedení bariér a dodává, že by rozhodně považoval za lepší variantu odolné sloupky zapuštěné do země. Takové řešení je nicméně dražší a vyžaduje větší stavební zásahy, na což magistrát momentálně rezignoval.

SDÍLET
sinfin.digital