Památkáři a fanoušci architektury zuří kvůli opevnění Staroměstského náměstí. Praha ale s křiklavými bloky dál počítá

lup

21. 09. 2017 • 21:55

Praha v týdnu rozmístila na okraji Staroměstského náměstí betonové bloky, jimiž chce frekventované místo chránit proti terorismu. Magistrát ujišťuje, že se jedná o preventivní krok a čelí kritice. Bouří se památkáři, kterým vadí, že s nimi nikdo nemluvil a lidé upozorňují na nekoncepčnost celého řešení, které považují za krajně nevkusné.

Frekventované místo, kde na Staroměstské náměstí ústí Pařížská ulice, patří mezi nejzranitelnější v Praze. Takřka vždy se na něm pohybuje velké množství lidí a je zde rušno. Jedná se ale zároveň o historicky cenné prostranství, na němž křiklavé žlutočerné betonové bariéry působí jako pěst na oko.

Právě to je terčem kritiky ze strany památkářů. Výhrady mají dvě: nikdo s nimi nemluvil a bariéry jsou pro ně v této podobě jednoduše nepřijatelné. „Toto řešení považujeme za krátkodobé, nutné, ale nekoncepční a věřím, že odpovědné osoby vymyslí komplexní řešení na ochranu zdraví a životů obyvatel. V opačném případě budeme hledat cesty k nápravě situace,“ řekl iDNES.cz šéf odboru památkové péče pražského magistrátu Jiří Skalický.

Jenže Praha s bariérami nadále počítá, chce je na místě nechat minimálně do konce roku – tak aby náměstí chránily například i během vánočních svátků. Bloků pořídila přes 130 a postupně je rozmisťuje i jinde v přilehlých ulicích. Magistrát se hájí, že jednal na základě doporučení policie, faktem ale je, že zvolil rušivou a nekoncepční variantu.

Toho si všímá například i oblíbená facebooková stránka Archwars, která mapuje architektonické a urbanistické přešlapy v českých městech. „Takže nahoře na Hradě máme boudy pro vojáky z Hornbachu a dole na Staromáku betonové zdi... No, i kdybychom se shodli, že je tohle potřeba, pořád to jde udělat elegantně, nerušivě,“ píše se na stránce.

Za pravdu tomuto názoru mimoděk dává i bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Ten upozorňuje, že bariéry jsou na Staroměstském náměstí beztak rozmístěný jen v omezené míře a část plochy nijak nekryjí. Preventivní opatření mu naopak chybí třeba ve spodní části Václavského náměstí, jak řekl v rozhovoru pro Českou televizi.

Tato plocha je přitom neméně frekventovaná a pro případný teroristický útok autem je rozhodně lépe přístupná, než Staroměstské náměstí, u kterého je v Pařížské ulici často provoz a poměrně málo prostoru na zběsilou rychlou jízdu.

3503998:article:true:true:true

Šedivý si sám všímá nepovedeného provedení bariér a dodává, že by rozhodně považoval za lepší variantu odolné sloupky zapuštěné do země. Takové řešení je nicméně dražší a vyžaduje větší stavební zásahy, na což magistrát momentálně rezignoval.

SDÍLET