Pana Tesaře zničilo nadšení pro umění! Zneužil jej vychytralý zákazník

Exekutorská komora

Pro dobrotu na žebrotu. Oblíbené rčení přesně vystihuje osud vášnivého restaurátora pana Tesaře, jemuž neplatící zákazník obrátil život naruby. Smutným faktem je, že bychom mezi drobnými živnostníky, vůči kterým jsou nyní vedeny exekuce, našli takových případů nespočet. Nadšení a zápal pro to, v čem jsou dobří, často nestačí. Vychytralí podvodníci zneužívají jejich entuziasmu, a spoléhají, že se zkrátka do práce ochotně vrhnou, aniž by blíže zkoumali své zákazníky.

Nadšení a zápal pro to, v čem jsou dobří, často nestačí. Vychytralí podvodníci zneužívají entuziasmu živnostníků a spoléhají na to, že se zkrátka do práce ochotně vrhnou, aniž by blíže zkoumali své zákazníky. K restaurování přivedla pana Tesaře vášeň pro historii umění. Tomuto oboru se věnoval už během svých studií na vysoké škole, a proto není divu, že se před dvaceti lety rozhodl věnovat se mu naplno i profesně. Navracet poškozeným či zapomenutým uměleckým klenotům jejich dřívější ráz a krásu – pan Tesař si jen stěží dokáže představit smysluplnější způsob obživy.

„Vždycky jsem tvrdil, že vás v životě nemůže potkat větší štěstí než práce v oboru, který je pro vás zároveň největším koníčkem,“ vysvětluje pan Tesař s jiskrou v očích důvody, proč se rozhodl věnovat svému oboru. „Zakázka, která mě ve své podstatě dostala až do exekuce, byla v podstatě sen každého, kdo se restaurování věnuje. Možná jsem udělal chybu, že jsem si zákazníka dostatečně neověřil. Což ho ale pořád neopravňuje, aby se choval takovým nemravným způsobem,“ sype si popel na hlavu zběhlý zachránce uměleckých předmětů.

Před třemi lety kontaktovala pana Tesaře nejmenovaná obchodní společnost prostřednictvím svého majitele pana Hochmeistera. Zadání bylo jasné – zachránit soubor pěti trouchnivějících stolů z exotického dřeva a třiceti židlí se vskutku barvitou historií. Šlo totiž o přežívající připomínku britské koloniální nadvlády nad jihoatlantickým ostrovem Ascension. Klient pana Tesaře jimi chtěl obohatit reprezentační prostory své firmy. Zakázka navíc ještě nabobtnala, když se později objevilo několik dalších kusů nábytku.

Radost ze sousedky netrvala dlouho, její dluhy vyřešil exekutor

sinfin.digital