Paralyzovaný internet. Víme, proč Google dvě hodiny nefungoval

Včerejší výpadek Googlu v plné míře odhalil, kolik různých webových stránek je na internetovém gigantu závislých. Kromě vyhledávače samotného a jeho spřízněných služeb jako Gmail nebo YouTube měly totiž potíže i další portály. Společnost vyloučila, že by komplikace vznikly v důsledku hackerského útoku. Jednalo se podle ní čistě o technickou závadu.

DNS (Domain Name System)

Jedná se o systém, který zajišťuje správný převod adres zadaných uživatelem na jedinečné číselné IP adresy. Právě díky němu se zobrazují správné stránky.

„Přibližně jedna pětina českých uživatelů internetu používá k překladu domén na IP adresy právě služeb Googlu. V souvislosti s výpadkem není třeba se strachovat, nedošlo ke ztrátě ani poškození žádných dat,“ vyjádřil se k situaci pro Info.cz odborník na internetové prostředí Zdeněk Cendra z propojovacího bodu Peering.cz.

Google má výpadek

Potíže, které vyhledávač a jeho služby měly mezi sedmou a devátou hodinou večer, popsal na příkladu. „Odpovídá to situaci, kdy máte dva mobilní telefony, oba jsou plně funkční, ale neexistuje mezi nimi možnost spojení. Také včera nefungovala komunikace. Ta na rozdíl od jiných technických prvků, které Google používá, není zdvojená,“ popsal Cendra.

Někteří uživatelé přesto výpadek, který se oproti původním předpokladům dotkl pouze České republiky a Slovenska, nezaznamenali. „Situace se týkala drtivé většiny, odhaduji to na 95 % uživatelů. Někteří ale nepoužívají komunikační servery v Praze, které včera selhaly, ale zahraniční. Stejnou cestou se vydal sám Google, když se ta původní ukázala být nefunkční. Data začala proudit k uživatelům z Vídně nebo Frankfurtu, nefunkční část společnost obešla. Ve prospěch Googlu hovoří také to, že došlo k závažné technické poruše, ale on ji rychle dokázal odstranit,“ ocenil postup společnosti expert.

Cendra si je jistý, že za výpadkem nestojí v žádném případě hackerský útok. „To jak k výpadku došlo, jeho charakter, ukazují, že to nebyla práce třetích osob. Je neproveditelné shodit kompletně všechny služby serveru ve dvou zemích. Pokud by se jednalo o celoplošné napadení například úvodní strany vyhledávače, přicházela by varianta hackerského útoku v potaz, takto ale nikoliv,“ vyvrátil obavy Zdeněk Cendra. 

SDÍLET
sinfin.digital