Perseidy opět rozzáří oblohu. Viditelnost padajících hvězd zkomplikuje Měsíc, pozorovat se dají už nyní

10. 08. 2019 • 09:00

Jako každý rok před půlkou srpna čeká nejen Čechy tradiční nebeská podívaná – Perseidy. Kometární meteorický roj je možné na obloze spatřit už nyní, nejvíce budou ale hvězdy padat z noci 12. na 13. srpna 2019. Odkud je můžete ideálně pozorovat?

Kde pozorovat Perseidy

Tento hvězdný úkaz se opakuje každý rok. Není tedy sice tak neobvyklý jako například zatmění Slunce, přesto nabízí zajímavou podívanou. Ideální podmínky pro sledováni roje byly loni, kdy oblohu neozařoval Měsíc, který byl krátce po fázi novu. Tentokrát bude před úplňkem, i přesto ale budou Perseidy vidět, jen je možná lepší s předstihem zvolit k jejich pozorování vhodné místo.

Stejně jako při sledování jiných vesmírných jevů je ideální zvolit prostor s co nejmenším možným okolním osvětlením, které by viditelnost oblohy mohlo snižovat. Doporučují se tak místa mimo velká města, ideálně vyvýšená místa v přírodě.

Kdo nemá možnost odjet na venkov, může ale zvolit k pozorování také hvězdárny, které většinou mají v den vrcholu hvězdného roje otevřeno. Ve Štefánikově hvězdárně v Praze bude možné oblohu sledovat až do 23. hodiny. Hvězdárna a planetárium Brno dokonce chystá speciální program Noc padajících hvězd, který na Kraví Hoře začíná ve 22 hodin. V Planetáriu Ostrava budou Perseidy pozorovat už s předstihem v noci 10. srpna právě proto, že Měsíc bude menší a jeho zář tak bude méně rušit. 

Nejvíce padajících hvězd bude možné pozorovat právě z noci 12. na 13. srpna 2019, kdy tento vesmírný úkaz vrcholí. Perseidy se ale začínají objevovat každý rok pravidelně od zhruba poloviny července a spatřit se dají až skoro do konce srpna. 

Co jsou Perseidy

Perseidy jsou meteorickým rojem, který vznikl z komety 109P/Swift-Tuttle. Své jméno získaly podle souhvězdí Persea. V 90. letech bylo možné pozorovat asi 300 meteorů za hodinu, v posledních letech se v den maximální fáze jevu frekvence ustálila na asi 100 meteorech za hodinu.

Perseidám se lidově říká Slzy svatého Vavřince, podle světce, jehož svátek připadá na 10. srpna. První dochované zmínky o hvězdném roji pochází už z prvního století našeho letopočtu. 

Odkud nejlépe Perseidy pozorovat? Tato místa doporučuje astronom