Piráti zahájili sněm. Máme dva velké úkoly: přispět k boji s koronavirem a uspět ve volbách, míní Bartoš

Historicky první on-line celostátní sněm zahájili v sobotu ráno Piráti. Sněm je to nevolební, klíčovým bodem je tudíž hlasování o předvolební koalici se STAN. Piráti si ho ale nakonec prodloužili až do pondělí, výsledky zveřejní v úterý ráno. Předseda Ivan Bartoš v úvodním projevu zdůraznil, že Piráti mají letos dva hlavní úkoly: přispět k boji s koronavirem a připravit se na volby.

Piráti podle jejich předsedy musí s maximálním úsilím pracovat na řešení krize, ve které se Česká republika vinou nemoci covid-19 ocitla. „Zdraví, ekonomika rodin i firem, řešení exekucí, rozhýbání digitalizace naší země, ochrana naší krajiny, školství pro 21. století, ale i ochrana investic a zotavení České republiky po vládě oligarchy, to a nejen to jsou priority, na které se musíme nyní zaměřit,“ zdůraznil Bartoš.

Za druhou výzvu označil pochopitelně letošní sněmovní volby. „Chceme uspět a chceme tak mít konečně možnost plně prosazovat naše hodnoty a náš program. Jak všichni víte, probíhá právě teď naše stranické hlasování o tom, zda my členové Pirátské strany odsouhlasíme koaliční smlouvu, a tedy, zda se o vládu v této zemi utkáme na podzim společně s hnutím STAN a nebo do tohoto klání půjdeme samostatně,“ připomněl.

„Zcela zodpovědně a není to tajemstvím říkám, že za koaličním spojením s hnutím STAN stojím, byl jsem přítomen jako předseda i jako celostátní lídr celému vyjednávání o koalici, a v tomto spojení vidím jednoznačně šanci pro lepší budoucnost Česka,“ pokračoval Bartoš v projevu před spolustraníky. V průběhu dopoledne jich bylo připojeno okolo tří set.

Piráti podle Bartoše mají šanci věci měnit. „Od lidí cítíme velkou podporu a důvěru. Odpracovali jsme obrovské množství práce a já věřím, že díky naší píli, odvaze, ale i politické vyspělosti a připravenosti po nadcházejících volbách budeme náš program prosazovat ve vládě této země.“ Chvíli poté na sněmu vystoupili hosté. Mimo jiné například senátor Václav Láska nebo předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan.  

Podle něj mají Piráti a STAN společné především to, že jde o hnutí, která vyrostla odspoda. STAN spíše na venkově, Piráti ve městech. „Chtěl bych sedět ve vládě, jejíž předseda bude Ivan Bartoš. Věřím v jeho kompetence. Potřebujeme evoluční skok, aby papalášům odzvonilo,“ zdůraznil Rakušan. Sněm bude pokračovat po celou sobotu. Kromě debaty o případné koalici se STAN má na programu také třeba hodnocení minulého roku nebo prezentaci krajských lídrů pro letošní sněmovní volby.

Bartoš: Musí přijít deagrofertizace státu. Varianta vlády s ANO je z podstaty nemožná

sinfin.digital