Pod šéfem Pražské plynárenské se třese židle, na jeho místo míří profesionál z ČEZu nebo muž ODS

Dlouholetý šéf Pražské plynárenské Pavel Janeček by už v pátek mohl přijít o místo. Hlavní město Praha, které je majoritním akcionářem společnosti, chce firmu proměnit na subjekt, který bude mít na starosti nejen teplárenství, ale také rozvoj zelených technologií v městské energetice. Právě v pátek pak zasedne rada společnosti, která by současného šéfa mohla odvolat.

ČTK už dříve oznámila, že favoritem na post po Janečkovi je Martin Pacovský, který v minulosti působil řadu let ve společnosti ČEZ, kde měl naposledy na starosti právě obnovitelné zdroje. V poslední době vede vlastní skupinu Gourmet Invest, která se zabývá rozvojem lokálních pivovarů. Jeho největší devizou je, že Praha touží po rozvoji moderních technologií v energetice, což je Pacovského parketa. Společnosti ČEZ se v tomto ohledu daří, zejména pak jeho dceřiné společnosti ČEZ Esco, která má rozvoj obnovitelných energií na starosti.

Druhým favoritem je pak Hynek Brom, který je v současnosti prvním místopředsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Brom nemá s energetikou nic společného a je mužem, který má blízko ODS. Zpravodajský portál Aktuálně.cz před lety upozornil, že za postupem do ÚOHS stála plzeňská ODS, konkrétně Roman Jurečko, přičemž Brom byl za občanské demokraty starostou plzeňské městské části.

Janeček se v čele Pražské plynárenské dlouhodobě nelíbí pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi, ale zatím se mu jej nepodařilo odvolat. Předloni se s ním dostal do sporu kvůli vyplaceným tantiémám členům dozorčí rady společnosti, kam patří i politici bývalé magistrátní koalice.

sinfin.digital