„Po zisku 15 % bych okamžitě odstoupil.“ Rozhovor s Jiřím Paroubkem o Sobotkovi a krizi v ČSSD

Byl by to velký politický comeback. O návratu do ČSSD se rozhoduje bývalý předseda a premiér Jiří Paroubek. Stranu ale vůbec nešetří. Změny prý potřebuje v programu, marketingu, ve vnitřním životě – v podstatě ve všem. „Strana by se vůbec měla přestat členit na nějaké tábory. Tohle členění začalo ihned po mém odchodu z funkce předsedy ČSSD, a je to jedna z příčin, které stranu přivedly do současných nesnází. Pokud budu mít tu možnost, chtěl bych přispět k tomu, aby bylo toto dělení v ČSSD na dva tábory překonáno,“ říká Paroubek v rozhovoru pro INFO.CZ.

Jak hodnotíte současnou situaci v ČSSD? Může se ještě straně povést před sněmovními volbami zvednout volební preference a nejít si pro jasnou porážku?

Moderní levice, nebo Zeman? Kam Sobotka dovede ČSSD

Dění v ČSSD jste otevřeně kritizoval. Co se nyní musí stát, aby se situace zlepšila?

Je třeba změnit vnitrostranický život, posílit demokracii v něm a vymyslet systém působení na veřejnost prostřednictvím sociálních sítí. Změnit marketing tak, aby více akcentoval strategickou iniciativu vedoucích činitelů strany, která by přicházela s tématy, která by určovala společenskou diskusi. Pokud se to vše straně povede, má šanci k růstu preferencí a k vítězství ve volbách. Nezakrývám, že součástí této změny by měla být také významnější obnova vedení ČSSD na jarním sjezdu.

„Mnohdy nemusí být důležité, že souboj v určité konkrétní věci prohrajete, ale je důležité vyvolat diskusi a být vidět.“

Jsou podle vás dobré současné kroky premiéra Bohuslava Sobotky, kdy se snaží vystupovat razantněji proti Andreji Babišovi, mluví o návratu k „radikální levicové politice“ a podobně?

V zásadě se tento postup Bohuslava Sobotky shoduje s mým doporučením držet strategickou iniciativu. Mnohdy nemusí být důležité, že souboj v určité konkrétní věci prohrajete, ale je důležité vyvolat diskusi a být vidět.

V říjnu jste kritizoval premiéra Sobotku s tím, že by si strana měla najít nového předsedu. Stále si myslíte, že je dobré řešení, že by se rozdělily role předsedy strany a premiéra?

Při své povaze bych po volebním výsledku kolem 15 procent a zisku dvou senátních křesel okamžitě odstoupil z funkce předsedy ČSSD. Sobotka se rozhodl setrvat a snažit se vývoj situace zvrátit i tak. Rozdělení funkce předsedy a premiéra může přinést synergický efekt jen tehdy, pokud by si ty dvě osoby místo jedné dobře rozuměly. Politicky i lidsky. Stejně tak je možné postavit jiného stranického hlavního lídra při zachování pozice Sobotky v čele vlády i v čele ČSSD. Ve fotbale nebo v hokeji, když to týmu nejde, se většinou nemění tým, protože je to nepraktické, ale mění se trenér.

Jiří Zimola: ANO je parník, který ujíždí naší pramičce

Je vůbec v současnosti v ČSSD dostatečně výrazná osobnost, která by se mohla přihlásit k vedení strany? Od lidí zevnitř strany slýchávám názor, že taková osobnost neexistuje v „sobotkovském“ ani „antisobotkovském“ táboře. Podle vás existuje? Případně, kdo to je?

Strana by se vůbec měla přestat členit na nějaké tábory. Tohle členění začalo ihned po mém odchodu z funkce předsedy ČSSD, a je to jedna z příčin, které stranu přivedly do současných nesnází. Pokud budu mít tu možnost, chtěl bych přispět k tomu, aby bylo toto dělení v ČSSD na dva tábory překonáno. Osobnost, která by mohla ČSSD vyvést ze současné svízelné situace, upřímně řečeno, v řadách ČSSD nevidím. Ale možná je to jen tím, že nemusím znát všechny.

Pokud už je někdo zmiňován, tak Lubomír Zaorálek, který by ovšem nepředstavoval tzv. novou krev. Je pro vás osobností, která by mohla vést stranu a určitým způsobem ji stabilizovat?

Myslím, že Lubomír Zaorálek zná své osobnostní limity, které spočívají v ne zrovna velké praktičnosti, a proto jistě takovou nabídku, pokud mu někdy bude vážně vyslovena, s díky odmítne.

„Byl by to akt čirého idealismu.“

V rozhovoru pro MF DNES jste řekl, že máte několik nabídek na návrat do ČSSD. Jak tato jednání pokročila? Jste již rozhodnutý? Jaká by případně vyla vaše role?

ANO, jsou místní organizace ČSSD, které mi nabízejí členství v ČSSD. Určitě se v nějaké době rozhodnu. Nejpozději před volbami do poslanecké sněmovny. Má role v ČSSD po vstupu do ní by se odvíjela od příslušného ustanovení stanov, které mi vlastně po čtyři roky znemožňuje ucházet se za ČSSD o stranické a veřejné funkce. Byl by to akt čirého idealismu.

Mohl byste vy osobně obsadit tu roli výrazné osobnosti?

Co přinese budoucnost, nevím. Teď by se ČSSD měla soustředit, především její vedení, na to, jak zvýšit volební preference této strany a jak vyhrát v příštích sněmovních volbách. K tomu jsou ovšem nezbytné změny v programu, marketingu, ve vnitřním životě ČSSD, prostě ve všem. Pokud tyto změny ČSSD prosadí, tak se to nepochybně promítne do jejího budoucího volebního výsledku velmi pozitivním způsobem. Pokud ne, tak jí nepomůže ani zázrak shůry a skončí na nějakých 10 – 12 % hlasů. Je pak otázka, kdo by chtěl být jakýmsi novým Fialou v ČSSD…

SDÍLET
sinfin.digital