Podolí zaplavili veteráni. Téměř sto padesát jich závodilo v pravidelnosti do vrchu

Rekordních 144 historických automobilů a motocyklů dnes soutěžilo v pražské Jeremenkově ulici v závodě v pravidelnosti do vrchu. Na trať směly vyjet pouze vozy vyrobené do roku 1970. Závod nazvaný Pražská noblesa, který pořádá Veteran Vintage Club, se v hlavním městě konal už podesáté.

Od osmi hodin se na parkovišti u Žlutých lázní začala sjíždět historická vozidla, z nichž nejstaršímu cadillacu bylo 95 let. Několik desítek zvědavců včetně těch nejmenších mohlo nasát dobovou atmosféru. Všechny vozy byly naleštěné, závodníci se nechali obdivovat v dobovém oblečení.

Praha v nesnázích. O většině bytů, které majitelé pronajímají přes Airbnb, nemá tušení

„Účast je omezená rokem výroby 1970. Pár lidí se kvůli tomu na nás naštvalo, když jsme je odmítli. Ale na účasti to není znát, počet je rekordní,“ řekl ČTK jeden z organizátorů Jan Täubel. Nejdražší startující vozidla podle něj mají hodnotu přes pět milionů korun. „Investice do historických vozidel je v poslední době velmi populární, zhodnocení je v některých případech až stoprocentní. Bohužel, s výhodností investice se do veteránského hnutí dostávají lidé, kteří to nedělají jako koníčka, ale jako byznys. A tím pádem trochu kazí prostředí. Rostou ceny prací nebo náhradních dílů,“ doplnil Täubel.

Na startu byla například britská Lagonda M45 vyrobená v roce 1934 o hmotnosti 1676 kilogramů s maximální rychlostí 163 km/h. Při závodě však byla povolená nejvyšší rychlost 50 km/h. Nechyběl ani legendární Velorex, který ve filmu Vrchní, prchni proslavil knihkupec Dalibor Vrána.

Prezident má být odvolatelný. Krnáčová by nebyla primátorkou, kdyby se volilo přímo, říká Michálek

Nedílnou součástí bylo občerstvení, v nabídce byl třeba tradiční chleba se sádlem a cibulí, guláš a pivo, pro závodníky nealkoholické. V přilehlém areálu Žlutých lázní se konal Pivní běh na šest kilometrů, kde bylo naopak vypití pěti malých alkoholických piv jedním z kritérií soutěže.

Vozy se po Podolském nábřeží za asistence policie přesunuly do Jeremenkovy ulice, kterou měly od 10:00 s výjimkou autobusů MHD jen pro sebe. S půlminutovými odstupy pak vyjely na kilometrovou trasu. Od 13:00 se konala druhá jízda. Täubel si pochvaloval diváky. „Na startu nám na chvíli vypadl proud a přestala fungovat časomíra. Jeden z přihlížejících neváhal a z okna nám v rychlosti podal svůj kabel,“ uvedl.

Břevnovskou polikliniku čeká kompletní rekonstrukce. Nově zde má vzniknout léčebna dlouhodobě nemocných

Vítězem se stane posádka, u které se budou časy obou jízd co nejméně lišit. Na vyvinuté rychlosti tak nezáleží. Za každou setinu sekundy rozdílu získává závodník jeden trestný bod. V případě rovnosti trestných bodů vyhrává starší vůz, dalším pomocným kritériem je co nejmenší obsah motoru. Vyhlášení se koná v 16:00 na Vyšehradě.

Součástí akce byla spanilá jízda přes Pankrác, Krč a Lhotku na Sofijské náměstí v Modřanech. Po skončení druhé jízdy se kolona historických vozidel přesune do blízkosti baziliky svatého Petra a Pavla na Vyšehradě, kde si je bude moci lidé prohlédnout.

SDÍLET
sinfin.digital