Policie byla kvůli tendrům i u Faltýnka doma. Tohle mu z USA vzkazuje Babiš

ČTK, lup

07. 03. 2019 • 18:20

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes zasahovali i u místopředsedy hnutí ANO a předsedy poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka. Novinářům Faltýnek řekl, že se zásah týká tendru na mýtný systém. Policii předal svůj telefon a počítač. Faltýnkův advokát Josef Bartončík řekl ČTK, že Faltýnek není mezi podezřelými. Předseda ANO a premiér Andrej Babiš řekl novinářům v USA, kde je na státní návštěvě, že věří tomu, že Faltýnek z kauzy vyjde s čistým štítem. Žalobci uvedli, že se zátah týkal tendrů, které řešil ÚOHS, a nikdo nebyl obviněn.

Detektivové zasahovali dopoledne ve Faltýnkově pražském bytě a odpoledne i v jeho domě v Prostějově. "Týká se to vyšetřování kolem mýtného tendru. To je vše, víc k tomu nevím," řekl v Prostějově Faltýnek novinářům. "Předal jsem počítač a telefon. Žádné jiné dokumenty k tomu nemám," doplnil.

"Není zadržený a není ani v okruhu podezřelých," řekl Faltýnkův advokát Bartončík. "Není to trestní věc, která by jakkoli směřovala vůči panu Faltýnkovi," dodal.

Premiér Babiš zatím s Faltýnkem o dnešních zásazích policie nemluvil. "Firmu Kapsch (která provozuje mýtný systém v Česku) jsem dlouhodobě kritizoval. Už ten první tendr byl zvláštní a my jsme vysoutěžili o miliardu levnější mýto bez Kapsche, který neuspěl a dělal asi všechno pro to, aby uspěl," řekl médiím. "Já jsem přesvědčen o tom, že pan Faltýnek z toho vyjde jako v minulosti s čistým štítem," dodal Babiš.

Policisté z NCOZ dnes zasahovali na několika místech v Česku, kromě Faltýnkových nemovitostí například v pražském sídle firmy Kapsch a v bytě ředitele Kapsche Karla Feixe. Detektivové dorazili také do Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v Brně či na radnici městské části Brno-střed.

V Prostějově přišli policisté také k vlivnému sportovnímu manažerovi Miroslavu Černoškovi, kterého spojuje s představiteli ANO stavba sportovní haly v Prostějově za 140 milionů korun. Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) si podle deníku Mladá fronta Dnes půjčil na stavbu haly od Černoškova Tenisového klubu 23 milionů pouze na ústní smlouvu. Černoškův mluvčí Karel Tejkal ale řekl ČTK, že vyšetřování se netýká chodu Černoškových firem ani akcí, které podnikatel realizuje.

Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej uvedl, že útvar provádí úkony ve dvou samostatných trestních věcech. Neupřesnil, která místa zásahů spolu souvisejí. "Mohu sdělit, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení ve dvou samostatných trestních věcech pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Více informací zatím poskytovat nebudeme," řekl ČTK Ibehej.

"Můžeme potvrdit, že dnes probíhají úkony trestního řízení ve dvou trestních věcech souběžně. V tuto chvíli je to na samém začátku a nebudeme k nim zatím podávat žádné informace," řekl státní zástupce Petr Šereda z olomouckého vrchního státního zastupitelství. Podle žalobce Petra Šeredy se policie na ÚOHS zajímá o některé veřejné zakázky, jež úřad řešil, včetně zakázky na mýtný systém. Nikdo podle něj nebyl obviněn. Policie podezřívá podle serveru Novinky.cz předsedu ÚOHS Petra Rafaje a ředitele české pobočky Kapsche Feixe z korupce.

5485352:article:true:true:true

SDÍLET

Billboard-bottom-1