Policie odložila trestní oznámení, které na INFO.CZ a historika Blažka podala poslankyně za ANO Válková

Info.cz

Policie odložila trestní oznámení, které na šéfredaktora INFO.CZ Michala Půra, historika Petra Blažka a na celý web INFO.CZ podala poslankyně za hnutí ANO a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková. Podle Válkové se jmenovaní dopustili pomluvy, když ji spojili s nechvalně proslulým komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem, s nímž v minulosti napsala článek. Válková má nyní tři dny na to, aby podala proti postupu policie stížnost.

INFO.CZ zkraje roku publikovalo článek, v němž popisujeme, že Válková obhajovala takzvaný ochranný dohled, který později komunistický režim používal proti disidentům. „Helena Válková obhajovala institut ochranného dohledu jako oprávněného právní postupu. Ten byl přitom převzat ze sovětské praxe jako nedemokratický nástroj, který byl často zneužíván proti politickým oponentům,“ uvedl tehdy pro INFO.CZ historik Petr Blažek.

V roce 1979 dokonce Válková publikovala na toto téma společný článek s Josefem Urválek – nechvalně známým prokurátorem, který poslal na smrt političku Miladu Horákovou. Bývalá ministryně spravedlnosti nicméně tvrdí, že tehdy o jeho zločinech nevěděla.

Válková se po zveřejnění článku rozhodla nekandidovat na post ombudsmanky a čelila i výzvám k odstoupení z pozice šéfky Rady pro lidská práva.

sinfin.digital