Česká politika v roce koronaviru. Pandemický otřes hodnotí politologové

Tak jako každý rok jsme pro čtenáře INFO.CZ připravili bilanční anketu, ve které se politologové ohlížejí za právě končícím rokem. Každý z nich vybírá to nejpodstatnější, co se letos událo v domácí politice. Odpovídají Ladislav Cabada, Petr Just, Lubomír Kopeček, Daniel Kunštát a Josef Mlejnek.

Ladislav Cabada

Hlavní událostí roku 2020 byla bezpochyby pandemie nového koronaviru, která mimo jiné jasně odkryla limity marketingově založeného populismu dominantní politické formace v Česku - hnutí ANO. Nepochybuji, že v příštích letech bude postup vlády spojený se zmatky a nesmyslnostmi předmětem celé řady analýz. Pandemie mj. také jasně ukázala, že prezident Zeman už je jen stínem sebe sama, jeho projevy zpravidla veřejnost rozdělovaly, a velké společenské skupiny dokonce urážely. Duopol Babiš-Zeman tak politice v Česku i nadále dominoval, ale právě během roku 2020 byly založeny základy pro změnu, kterou očekávám již po parlamentních volbách v roce příštím.

Druhou významnou událostí, která byla jistě minimálně zčásti pandemií a výkonem vlády ovlivněna, byly podzimní krajské a senátní. I když hnutí ANO v celkovém součtu jasně vyhrálo, nakonec se na vládě podílí jen v několika krajích. Opět se tak potvrdilo, že bez budování slušných vztahů s politickými konkurenty, ale současně i potenciálními partnery, se v prostředí založeném na proporcionálních volbách fungovat nedá. A to nemyslím jako podnět ke změně volebního systému na většinový, ale naopak jako podnět k zamyšlení (nejen) pro hnutí ANO.

Třetí událostí roku 2020 byl další sestup ČSSD směrem k nerelevantnosti - ve vládě hrála stále slabší roli, a nepomohl ani křečovitý obrat předsedy strany a ministra vnitra k silácké autoritářské rétorice. V krajských volbách strana ještě zcela nepropadla, ale pokles byl jasný, a v aktuální diskusi o rozpočtu už hrála ČSSD jen formální roli - nejdříve se Andrej Babiš spojil s částí opozice, a nakonec ustupoval KSČM.

Naše společnost je oslepená hojností. Piráti jsou vítězstvím „ajťáctví“, což je velmi nebezpečná ideologie, říká Klaus

sinfin.digital