Politolog Pehe pro INFO.CZ: Sobotkovým zájmem je ovládnout resort financí a Babiše zdiskreditovat

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se právě v těchto dnech a hodinách radí v nejbližším okruhu svých spolupracovníků o tom, zda z vlády půl roku před volbami odvolá ministra financí Andreje Babiše, který měl do konce dubna věrohodně vysvětlit kauzu jednokorunových dluhopisů. Materiál, který minulý týden unikl z Úřadu vlády, končí soupisem dvaadvaceti otázek vztahujících se k podnikání vicepremiéra a je prakticky vyloučeno, že by se Sobotka dočkal od předsedy ANO uspokojujících odpovědí na každou z nich. Jinak řečeno: dokumentem si Sobotka připravuje půdu pro Babišovo odvolání. Možná ho neodvolá dneska, vše ale spěje k tomu, že předseda hnutí ANO ve vládě skončí. Nyní se tak hraje především o to, zda svůj krok Sobotka věrohodně obhájí a co to bude znamenat s výhledem k volbám, před kterými je Babišovo hnutí nehledě na jeho kauzy stále s náskokem favorizované. O manévru předsedy ČSSD a jeho důsledcích jsme hovořili s politologem Jiřím Pehe.

Co by měl Sobotka učinit pro to, aby případné Babišovo odvolání z vlády působilo na veřejnost věrohodně? Má vůbec šanci tento kontroverzní krok obhájit? 

Sobotka by měl veřejnosti sdělit, že ke svému rozhodnutí dospěl na základě nových informací, či „kumulativního“ efektu, kdy zpráv o Babišových podezřelých aktivitách je prostě už příliš. To by veřejnosti také vysvětlil, proč s Babišem tři roky spolupracoval.

ČSSD smrdí od hlavy. Za Sobotkou a Chovancem stojí největší český zločinec, říká Jančura

Očekáváte odchod ostatních ministrů hnutí ANO z vlády a vznik menšinové koalice ČSSD a lidovců, anebo je pravděpodobnější, že dovládne současná koalice bez Babiše?

Sobotkovým zájmem není jen odvolat Babiše, ale dosadit na ministerstvo financí do role ministra vlastního člověka. Jen ministerstvo financí může spustit hloubkové kontroly jak na ministerstvu, tak skrze Finanční správu, jejichž výsledky mohou Babiše do voleb zdiskreditovat, o což jde. Pokud ovšem Sobotka navrhne na ministra někoho, kdo není z hnutí ANO, odejde z vlády ANO jako takové. Takže předpokládám, že tlak bude na dovládnutí bez ANO.

Jak se podle vás zachová prezident Zeman?

Zájmem Miloše Zemana i Andreje Babiše je, aby se do funkce ministra financí nedostal do voleb nový člověk, který není z hnutí ANO. Prezident tedy bude zdržovat, protože samotné odvolání nemůže odmítnout. Nebo se bude snažit situaci vyhrotit tak, aby padla celá vláda a on mohl jmenovat úřednickou.

Zeman žadonil o schůzku s Obamou. Byl smutný, že k ní nedošlo, říká bývalý velvyslanec Schapiro

Podpora sociálních demokratů stagnuje nebo mírně klesá. Co může současná koaliční roztržka znamenat směrem k volbám? Vždyť Babiš bude mít čas na kampaň, navíc mu jeho odvolání umožní zintenzivnit kritiku všech tradičních stran...

Pokud Sobotka po odvolání Babiše povede soustředěnou „diskreditační“ kampaň proti předsedovi hnutí ANO, nemusí to pro Babiše dopadnout dobře. Bude záležet na tom, co všechno se na něj po jeho odvolání vynoří.

A nakonec z jiné perspektivy: nedostává se Babiš z jistého úhlu pohledu do izolace? Jinak řečeno: nesměřuje vývoj k tomu, že nebude po sněmovních volbách s kým vládnout?

I to může být součástí Sobotkovy taktiky. Babiš nakonec může obviněním, které se po jeho odvolání na něj budou hrnout, odolat, a dokonce vyhrát volby, ale otázka je, zda už nebude v očích ostatních stran natolik zdiskreditován, že s ním nebude chtít nikdo vládnout.

SDÍLET
sinfin.digital