Porušil mlčenlivost? Šlachtu kvůli informacím v knize prověřuje policie

Bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a náměstka celní správy Roberta Šlachtu prověřuje policie. A to kvůli možným únikům informací v knize Třicet let pod přísahou, kterou sepsal s novinářem Josefem Klímou. Potvrdil to ministr vnitra Jan Hamáček. „Policie České republiky prověřuje, zda postup hlavního protagonisty publikace je či není v rozporu se zákonem,“ konstatoval Hamáček.

„Vážený pane ministře, obracím se na Vás ve věci zveřejnění konkrétních informací o činnosti útvarů Policie České republiky a jejich příslušníků, a to v publikaci „Robert Šlachta. Třicet let pod přísahou“ autorů Roberta Šlachty a Josefa Klímy… V této souvislosti se chci ujistit, jaký je Váš názor, případně názor vedení Policejního prezídia ČR, na publikování informací, s nimiž se plk. Šlachta seznámil během výkonu své služební činnosti? Byl někdejší ředitel jednoho z klíčových celostátních policejních útvarů zproštěn povinnosti mlčenlivosti ve smyslu příslušných paragrafů zákona o Policii České republiky, zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, anebo zákona  o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti? Pokud se tak stalo, žádám o odpověď, který orgán státu požádal o jeho zproštění povinnosti mlčenlivosti, v jakém rozsahu a proč,“ dotázal se poslanec ODS Pavel Žáček ministra vnitra.

A vzápětí své otázky doplnil: „Pokud plk. v. v. Šlachta zproštěn povinnosti mlčenlivosti nebyl, tak bych rád dostal odpověď na otázku, jaká opatření jste v tomto konkrétním případě přijal, případně vedení Policie ČR? Anebo se tento přístup stane novým trendem příslušníků bezpečnostních sborů, jak po skončení svého služebního poměru využít informace získané podle zvláštních právních norem a výhradně za účelem stanoveným zákonem?“

Z mediálního trhu je křupanské prostředí, online zpravodajství je falešný spasitel, říká Daniel Köppl

Ministr vnitra Jan Hamáček reagoval tak, že nesouhlasí s vydáváním knih bývalých vysoce postavených policistů, ve kterých prezentují konkrétní a neveřejné informace z vyšetřování. „Předně musím konstatovat, že se neztotožňuji s myšlenkou, aby bývalí vysoce postavení policisté po ukončení služebního poměru vydávali knihy, ve kterých jsou veřejnosti prezentovány konkrétní informace mající vztah k výkonu služby a ke konkrétním trestním řízením. V takových případech se tito bývalí příslušníci Policie České republiky pochopitelně vystavují riziku, více či méně vědomě, že se jejich počínání dostane na hranu zákona,“ odpověděl Žáčkovi Hamáček.

Institut zproštění mlčenlivosti podle Hamáčka v těchto případech není využitelný, jelikož jeho aplikace je možná pouze pro konkrétní účel, v přesně daném rozsahu, po stanovené období a především pro potřeby oprávněného orgánu státu, nikoliv pro sdělování informací široké veřejnosti.

Odpověď na interpelaci najdete zde.

„Mohu Vás ujistit, že Policie České republiky prověřuje, zda postup hlavního protagonisty publikace je či není v rozporu se zákonem. V případě, že dospěje k názoru, že došlo k porušení zákona, bude věc postoupena příslušnému orgánu,“ potvrdil Hamáček poslanci informace, které před pár dny získala Česká justice.

Už zase nám lžou. Aneb když chce ideologie řídit společnost i vědu a právo

Česká justice se začátkem týdne na Roberta Šlachtu obrátila, aby se vyjádřil k utajované schůzce, která se měla odehrát nedávno na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci. Podle několika zdrojů České justice se Šlachta se svou pravou rukou od policie a od celníků Tomášem Sochrem měli 30. července, před besedou spojenou s prezentací knihy Třicet let pod přísahou, sejít na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci s jeho šéfem Ivo Ištvanem. Řešit měli mimo jiné známou kauzu Vidkun.

Následně se měl podle zdrojů České justice Šlachta se Sochrem před besedou potkat s policisty, kteří se podíleli na vyšetřování kauzy Vidkun – Janem Lisickým a Zdeňkem Zapletalem ve Svatováclavském pivovaru v centru Olomouce, který je od sídla vrchního žalobce zhruba 10 minut chůze.

Vojtěch udělal u roušek ve školách fatální chybu. Podívejte se, proč celé nařízení nedává žádný smysl

Knihovna města Olomouce, kde se debata Roberta Šlachty od 17 hodin odehrála, se nachází 78 metrů od Svatováclavském pivovaru, kde se Šlachta sešel s aktivními policisty. Byl to v minulosti přitom právě Šlachta, kdo jako velitel ÚOOZ zakazoval svým podřízeným stýkat se s exkolegy.

Česká justice proto oslovila Roberta Šlachtu, Tomáše Sochra i Ivo Ištvana, aby se ke zjištěním o schůzce vyjádřili. Všichni zareagovali ve stejný čas. „Rád otevřeně odpovím. Schůzku potvrdit nemohu. Byl jsem doma v Pohořelicích a odtud jsem jel rovnou na debatu o knize v 17. hod. Vaše zdroje stojí zase za hovno. Prosím o doslovnou citaci. Hezký den,“ odpověděl Robert Šlachta na otázky České justice a na Facebooku vzápětí označil reportéra České justice za „poskoka exministra vnitra Ivana Langera“ (ODS) a „usvědčeného lháře“.

Schůzku v Olomouci, o které informovalo Českou justici několik zdrojů, pak popřel i Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. „Zase síříte nepravdivé informace. Vyměňte svoje informátory. Vodí vás za nos,“ napsal v sms Ivo Ištvan.

„Na váš dotaz velmi rád a zcela otevřeně odpovím. K žádné společné schůzce mezi mnou, panem Šlachtou a JUDr. Ištvánem dne 30.7. v Olomouci nedošlo. Pokud své zdroje za tak ‚ověřené‘ informace platíte, tak se obávám, že se jedná o vyhozené peníze. S pozdravem,“ zareagoval Tomáš Sochr.

Více si přečtěte na webu Česká justice. 

SDÍLET
sinfin.digital