Pozor na vůdce, který slibuje řešení všeho. Albrightová v Praze varovala před fašisty

ČTK

lup

Bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová ve své knize Fašismus s podtitulem Varování připomíná, že fašisté se mohou dostat k moci demokratickými volbami. Ve společnosti rozdělené na majetné a na chudé se může znovu objevit vůdce tvrdící, že zná řešení všech problémů. "Toho se bojím, protože tak se to v době nástupu fašismu stalo. Proto jsem se rozhodla napsat o tom, jak je lehké rozdělovat lidi," řekla v rozhovoru pro ČTK. Knihu dnes odpoledne představila na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Poté, co se uskutečnily svobodné volby v Polsku, Maďarsku, Venezuele nebo na Filipínách, se tam podle Albrightové objevili lidé, kteří nevěří v demokracii. "Voliči si musí dávat velký pozor na to, zda jejich kandidáti říkají pravdu, nebo si jenom vymýšlejí nějaká hesla," konstatovala Albrightová. "Neříkám tím ale, že vůdci v současné Evropě jsou fašisté. Také se mi nelíbí, že když někdo nesouhlasí se svým oponentem, hned ho označuje za fašistu," dodala.

Okupace bývalého Československa hitlerovským Německem 15. března 1939, znamenala pro pražskou rodačku a první ženu na postu ministryně zahraničí USA Albrightovou začátek nového života. Ve dvou letech se pro ni všechno změnilo, protože její otec, diplomat Josef Korbel, místo plánované práce pro československý stát po vyhlášení protektorátu emigroval s rodinou do Británie. Po návratu do osvobozené vlasti Albrightová zjistila, že bylo zabito 26 lidí z její rodiny. Právě vzpomínkou na události v březnu před 80 lety začíná kniha Albrightové.

"Je potřeba pochopit, proč se něco takového stalo. Jedním z důvodů byla mnichovská dohoda a fakt, že země, kde jsem se narodila, byla prodaná svými spojenci, a všechno se změnilo," uvedla Albrightová.

Liberálové vyhynuli. Médiím vládnou levičáci a lidi mají dost korektnosti, tvrdí spisovatel Tenenbom

sinfin.digital