Prague Pride Čechy láká. Lidí na festival hrdosti přišlo víc než loni

ČTK, raz

17. 08. 2017 • 15:37

Letošní týdenní festival Prague Pride, který se zaměřuje na život gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT), navštívilo přes 85.000 lidí. To je o 3000 víc než loni. Do sobotního karnevalového průvodu centrem Prahy přišlo a podél trasy mu přihlíželo 35.000 lidí a na následném hudebním odpoledni na Letné pak bylo 24.000 návštěvníků. ČTK to dnes řekla mluvčí festivalu Bohdana Rambousková. Sedmý ročník přehlídky se konal od 7. do 13. srpna.

„Měli jsme loni o dvacet akcí víc než letos, návštěvnost na nich byla ale nižší než v tomto roce. Letos byla na jednotlivých akcích v týdnu návštěvnost vysoká," uvedla mluvčí. Velký zájem byl třeba o výstavy, debaty či divadelní představení. Do festivalové vesničky na Střeleckém ostrově přišlo na zahajovací koncert 1700 lidí.

Podle měření mobilního operátora bylo v sobotu po skončení duhového průvodu na Letné na hudební akci 24.000 lidí. O tolik víc osob se tam totiž proti předchozí sobotě pohybovalo. "Výsledek měření nepřináší přesné číslo účastníků, ale je rozhodně signálem, že akce Prague Pride na Letné byla opravdu úspěšná," řekla ředitelka festivalu Kateřina Saparová.

Podle zjištění operátora na Letnou dorazily 4000 návštěvníků z ciziny. Zhruba 17 procent jich bylo z USA, 16 procent z Itálie, 14 procent z Německa a 11 procent z Francie. Řada lidí přijela také z Ruska, Nizozemska, Rakouska, Slovenska či Polska.

Pořadatelé si letos pronajali na Letné plochu 35.000 metrů čtverečních. Umístili na ni tři pódia, jarmark se stánky neziskových organizací či zónu s testováním na HIV, v níž Česká společnost AIDS pomoc udělala 423 testů. Organizátoři po akci zajistili úklid nejen pronajaté oblasti, ale celého parku. Úklidová firma odvezla 58 kubíků odpadu, tedy o 50 procent větší množství než loni.

Prague Pride se zaměří na rodinu. Průvod půjde kvůli rekonstrukci oklikou>>>

Pořadatelé už začínají připravovat osmý ročník festivalu. Konat by se měl příští rok od 6. do 12. srpna. Přehlídka není jedinou akcí, kterou spolek Prague Pride chystá, nebo na níž se podílí. V květnu na mezinárodní den proti homofobii by se měl konat charitativní běh, jehož výtěžek se využije na prevenci viru HIV a nemoci AIDS. V červnu je pak v plánu byznys fórum.

SDÍLET