Před 50 lety emigrovali z Československa. Teď po nich jde exekutor kvůli tomu, že v Karviné neplatí za popelnice

Chaos v evidenci obyvatel. I tak by se dala nazvat řada problémů, s nimiž se v reálném životě setkávají čeští emigranti žijící v cizině. Například manželé Š. utekli z tehdejšího Československa už v roce 1968 a od té doby žijí v zahraničí. Po letech je ale začal honit exekutor za to, že v Karviné nezaplatili komunální odpady. Stát jim tam totiž stále eviduje trvalý pobyt, přestože je komunistický režim za útěk zbavil občanství.

Manželé Š. emigrovali z Československa před desítkami let. Podle tehdejších zákonů za to byli odsouzeni a bylo jim odebráno občanství i trvalý pobyt. Do Česka se ani po revoluci nevrátili, v roce 1993 ale požádali o vrácení českého občanství. V tom jim stát vyhověl.

Uprchlíci odjíždějí z Německa na dovolenou do země, odkud utekli. Úřady jim chtějí azyl odebrat

O 15 let později se dozvěděli, že údaje o občanství byly vloženy do systému evidence obyvatel. Úředníci jim ale zároveň automaticky přidělili trvalý pobyt v Karviné, kde kdysi žili. Manželé o to nejenže nežádali, ale zároveň jim to nikdo nesdělil. Začaly jim tak automaticky naskakovat poplatky za komunální odpad, který tam přitom vůbec neprodukovali.

Dozvěděli se to až v roce 2014, když proti nim byla vedena exekuce kvůli nezaplacení místního poplatku za komunální odpad. Tehdy zjistili, že údaj o trvalém pobytu na ohlašovně jim byl zapsán zpětně k datu vrácení českého občanství v roce 1993,“uvedla Iva Hrazdílková, mluvčí ombudsmanky Anny Šabatové, na kterou se manželé kvůli tomuto problému obrátili. Chtěli totiž faktický nesmysl zrušit, ale u úřadů vůbec nepochodili.

Pokračování na Blesk.cz

SDÍLET
sinfin.digital