Prezident odvolal „unavené“ ministry, s jejich nástupci problém nemá

Prezident Miloš Zeman vyhověl návrhu premiéra Bohuslava Sobotky a odvolal z kabinetu šéfa zdravotnictví Svatopluka Němečka a ministra pro lidská práva a legislativu Jiřího Dienstbiera (oba ČSSD). 

Němeček s Dienstbierem skončí k 30. listopadu. V tentýž den je prezident připravený jmenovat jejich nástupce. Na posty jsou premiérem Bohuslavem Sobotkou navrženi sociální demokraté Miloslav Ludvík a Jan Chvojka. První jmenovaný bude řídit zdravotnictví, druhý dostane na starost otázky spojené s lidskými právy a legislativu.

Dlouholetého šéfa Fakultní nemocnice v Motole Miloslava Ludvíka dnes prezident přijal na Hradě. Ve funkci se Ludvík hodlá zaměřit na udržení dostupnosti péče a chce zamezit růstu spoluúčasti pacientů. Prezident ho požádal o urychlenou přípravu zákona o hospicové péči. Ludvík řekl, že mu vyhoví.

Chvojka po setkání s prezidentem řekl, že by chtěl řadu věcí dělat jinak než Dienstbier. S Milošem Zemanem mluvil o tématu lidských práv i o zákonu o střetu zájmů. „Zásadní teze je taková, že jsem stejného názoru jako pan prezident, to znamená, že lidská práva náleží všem bez ohledu na etnikum nebo pohlaví, že je třeba se věnovat každému člověku bez rozdílu. A takto bych chtěl vést i svůj úřad,“ uvedl Chvojka. 

Změny v kabinetu premiér Sobotka oznámil po prohraných volbách, zdůvodňoval je snahou dát vládě nový impuls. Uvedl tehdy, že někteří ministři jsou „unavení“. Konkrétně v otázce zdravotnictví se tehdy vymezil vůči hnutí ANO a napsal spolustraníkům, že ČSSD musí zastavit jeho privatizaci, což je úkol právě pro Ludvíka.

Bilanční schůzky pokračují

Situace v ČSSD

Obměna vlády je součástí širšího plánu, kterým se Sobotka snaží zachránit situaci po prohraných volbách a svůj obraz ve straně. Kritikům v ČSSD připomněl, že také můžou kandidovat na funkci předsedy. Sobotkův oponent Jeroným Tejc, který oznámil, že o nejvyšší funkci naschvál usilovat nebude, je slovy premiéra překvapený.

Dnes jednal i s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Za jeho hlavní úkoly označil včasné výplaty schválených podpor zemědělcům, dotažení projektu zelené nafty či schválení novely vinařského zákona.

Sobotka ke změnám v řadách jejich ministrů neúspěšně vyzval i koaliční partnery. Následně spustil sérii schůzek se všemi členy kabinetu. Andrej Babiš jeho počínání nedávno označil za marketingovou akci – když Sobotka chválil po schůzkách vlastní ministry.

SDÍLET
sinfin.digital