Prezidentův postup Ústava nezná, nemá co hodnotit kandidáty, říká Hamáček

HalfPageAd-1

Vratislav Dostál

14. 08. 2019 • 19:00

Reakce předsedy sociálních demokratů Jana Hamáčka na vzkaz prezidenta, který definitivně odmítl jmenovat Michala Šmardu ministrem kultury, je jasný: „Ústava České republiky nezná možnost, že by prezident republiky měl hodnotit odborné předpoklady kandidáta na ministra.“ Hamáček to uvedl pro INFO.CZ.

Mobile-rectangle-3

Předseda sociálních demokratů připomněl, že prezident v minulosti jmenoval Karlu Šlechtovou ministryní obrany, aniž by měla v této oblasti jakékoli zkušenosti. „Ministr musí být především dobrý manažer a to pan Šmarda jako úspěšný komunální politik být může,“ zdůrazňuje předseda sociálních demokratů.

V neposlední řadě dodává, že je Česká republika parlamentní demokracie, kde za vládu odpovídá premiér, který také vybírá své ministry. „Předsednictvo ČSSD navrhlo na ministra kultury Michala Šmardu, premiér Andrej Babiš odeslal návrh na jmenování prezidentovi a ten by měl nyní postupovat podle Ústavy,“ konstatoval Hamáček.

Prezident Miloš Zeman prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka ve středu odpoledne uvedl, že se místopředseda sociálních demokratů Michal Šmarda nikdy nezabýval problematikou české kultury. „Z tohoto důvodu není odborně kompetentní pro výkon funkce ministra kultury České republiky,“ uvedl Ovčáček s tím, že Zeman požádal předsedu ČSSD, aby mu prostřednictvím premiéra Babiše navrhl „jiného kandidáta, splňujícího alespoň elementární odborné předpoklady.“

ČSSD o svém dalším postupu rozhodne nejpozději příští pátek, na kdy je svolané grémium a předsednictvo strany. Původně sociální demokracie vyhrožovala, že v případě, že Zeman neustoupí, vládu opustí. Zda tak ale učiní právě kvůli ministerstvu kultury, je otázka. Jak jsme na webu INFO.CZ psali několikrát, horko těžko by to vysvětlovala voličům. Na rozdíl třeba od požadavků, které se týkají rozpočtu a priorit sociálních demokratů především v sociálních politikách.

SDÍLET

Billboard-bottom-1