Profesor Hořejší: Chybí tu vůdce, který by lidem vrátil důvěru v solidaritu. Kvůli bezbřehému individualismu s covidem prohráváme

Česko prohrává boj s covidem i proto, že tu před solidaritou dostává přednost bezbřehý individualismus. V rozhovoru s INFO.CZ to tvrdí Václav Hořejší, profesor imunologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Podle profesora Hořejšího tu chybí přirozený vůdce, který by lidem vrátil pocit solidarity. Přitom zdaleka nejsme z nejhoršího venku, jak by se možná mohlo zdát, a nemocnice jsou dál na pokraji kapacit. „Situace, kdy covidové pacienty budeme muset nechat umírat doma, aby nezabírali místo v nemocnicích, opravdu může nastat,” varuje Hořejší.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný minulý týden uvedl, že protiepidemická opatření v Česku přestala fungovat. Lidé, unavení dlouhými restrikcemi, už je nedodržují. Máte podobný pocit rezignace, nebo jste přesvědčen o tom, že vláda může zásadní změnou přístupu vývoj pandemie ještě obrátit?

Jsem přesvědčen, že pořád ještě je čas na to, aby šíření infekce výrazně zpomalili, nebo dokonce zastavili. A to především formou plošného a častého testování a následným trasováním kontaktů. Ještě pořád si myslím, že pokud budeme masivně a často testovat a izolovat infikované a jejich kontakty, můžeme se souběžně s očkováním dočkat výrazného zlepšení epidemiologické situace.

Slováci zavedli plošné testování, ale ani to jim nepomohlo pandemii výrazně utlumit pod očekávanou úroveň. Proč by se to mělo povést u nás?

Slováci dobře začali, vlastně během několika dní otestovali většinu národa, druhé kolo testů už ale zdaleka tak pečlivé nebylo. Celkově to bylo celé nedotažené. Pokud chcete pomocí testování opravdu utlumit pandemii, musíte testovat opakovaně, často  a pečlivě, a to prakticky každého. Pak to má význam.

sinfin.digital