Prouza: Trump ukázal, že volební program a vize se už nenosí

Markéta Žižková

Lucie Bednárová

Cesta Donalda Trumpa do Bílého domu může být pro řadu evropských politiků inspirací jak zaujmout voliče i bez dlouhodobé vize a propracovaného plánu. Stačí se pouze vymezovat vůči všemu a všem a naslibovat nesplnitelné, protože voliči stejně nesledují, co se z toho naplní. V exkluzivním rozhovoru pro Info.cz to řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. 

Spojené státy si zvolily nového prezidenta. Co bude Donald Trump, který do Bílého domu nastoupí v lednu 2017, znamenat pro Evropu?

Trumpovo vítězství inspiruje řadu evropských politiků a přesvědčí je o tom, že nemá smysl připravovat dlouhý program a pracovat na dlouhodobé vizi. Stejně jako při referendu o brexitu se i nyní ukázalo, jak snadné je vyhrát volby pouze vymezováním se vůči všemu, co existuje. Určitě můžeme čekat ještě větší populismus. Trump předvedl, že je možné naslibovat cokoliv, protože voličům je jedno, kolik se z toho naplní. Bude to vidět při prezidentských volbách ve Francii, kde nyní už i ve druhém kole může vyhrát Marine Le Penová.

Tomáš Prouza

Tomáš Prouza je český ekonom, který v letech 2004 až 2007 pracoval jako náměstek na ministerstvu financí. Poté působil ve Světové bance, nejdříve v Praze jako expert pro oblast finančních služeb, poté jako seniorní expert v americkém Washingtonu D. C. Státním tajemníkem pro evropské záležitosti je od února 2014. V květnu 2016 ho pak vláda jmenovala také koordinátorem digitální agendy ČR. Od listopadu 2016 je nositelem francouzského Řádu čestné legie.

Je vítězství Le Penové opravdu reálné? V roce 2002 do druhého kola postoupil její otec Jean-Marie, avšak Francouzi ve zděšení, že by se mohl stát prezidentem, nakonec raději podpořili Jacquese Chiraka. Nebude se něco podobného opakovat i tentokrát?

Všichni na to sází. Stejně tak to udělali i v případě souboje Hillary Clintonová vs. Donald Trump a při referendu o brexitu a výsledek jste viděli. Bude velmi záležet na tom, kdo bude soupeřem Marine Le Penové ve druhém kole. Pokud dokáže oslovit široké spektrum Francouzů, tak je Marine bez šance. V případě kontroverzního politika, který nezvládne zmobilizovat své voliče, tak Le Penové může stačit jen to, že její voliči budou disciplinovanější a půjdou volit.

Co se stane s Evropou, pokud Marine Le Penová opravdu vyhraje?

Při nejmenším to bude zajímavý zážitek pro premiéra Sobotku, který na summitech EU v Bruselu sedává vedle francouzského prezidenta (smích).

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital