Průlom: Hnutí ANO po dlouhých sedmi letech už není nejsilnější stranou v zemi

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Na jaře roku 2014 se hnutí ANO Andreje Babiše usadilo na čele všech šetření volebních preferencí. Dlouhých sedm let před sebe nikoho nepustilo. Průlom nastal až dnes. Podle volebního modelu agentury Kantar CZ se před dlouholetého hegemona české politiky dostala aliance Pirátů a Starostů a nezávislých. Stalo se to v době, kdy Babiš ztratil většinu v Poslanecké sněmovně, což se ukázalo ve čtvrtek, kdy vůbec poprvé nebyl schopen protlačit prodloužení nouzového stavu.

Je to nepochybně zásadní zpráva. Trendy hovoří jasně, tím hůř pro premiéra, že odpovídají výstupům také jiných agentur: zatímco hnutí ANO stagnuje, případně voliče ztrácí, aliance Pirátů a STAN se pohybuje už několik měsíců na vzestupné trajektorii. Aktuální data podle Kantar CZ, která byla zveřejněna v nedělních Otázkách Václava Moravce, vypadají takto: Piráty a STAN by aktuálně volilo 29,5 procent voličů, druhé hnutí ANO by obdrželo 26,5 procent hlasů. Třetí je koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 19,5 procenty hlasů, následuje SPD (10,5 procent), KSČM (pět procent), ČSSD (čtyři procenta.)


Kromě toho, že je hnutí ANO poprvé po sedmi letech na druhé pozici, zjevné také je, že ztrácí jeho spojenci. Sociální demokraté by se aktuálně dokonce do sněmovny vůbec nedostali, podobný scénář navíc nelze vyloučit ani u komunistů.  Takže pokud ve volbách v roce 2017 volilo hnutí ANO, ČSSD a KSČM v součtu téměř 45 procent voličů, nyní jich mají tyto tři formace jen 35,5. Přesně opačný trend lze zaznamenat u středových a pravicových stran, které budou do voleb kandidovat v rámci dvou předvolebních koalic. Piráty, ODS, TOP 09, lidovce a STAN volilo v posledních sněmovních volbách dohromady 38,4 procenta voličů. Nyní podpora obou koalic, ve kterých těchto pět stran figuruje, činí 46 procent.

Na premiéra Andreje Babiše se to hrne z několika stran. Předběžný závěr je tento: čeká nás drsná předvolební kampaň. Babišovi jde o vše, na pobytu v exekutivě je životně závislý. V danou chvíli se ale situace jeví jasně: pokud se ani ze dvou předvolebních koalic nezačne z nějakého důvodu drolit, Andrej Babiš nejenže nejspíš nevyhraje volby, to hlavní je, že nebude mít s kým sestavit většinovou vládu. Navíc ho čeká zdaleka nejsložitější období v pozici premiéra. Jeho vláda již nedisponuje většinou v dolní komoře, ostatně komunistům a sociálním demokratům nezbývá, než aby se začali zajímat hlavně o sebe. Jinak po podzimních volbách ve sněmovně skončí.

Babišův chaotický sprint: Premiér vsází vše na jednu kartu, stát se mu přitom drolí pod rukama

Ale zpět k premiérovi. Jeho naprosto chaotické a improvizační pojetí politiky bylo viditelné už dříve, v čase koronavirové krize se ale obnažilo způsobem, který přestává být akceptovatelný i pro některé jeho dosavadní voliče. A co je ještě horší, hnutí ANO nemá kde brát voliče. De facto jedinou, byť silnou, společenskou skupinou, jež je ještě pořád ochotna ho volit, jsou penzisté. Zbytek se zjevně začíná poohlížet jinde. Tím nemá být řečeno, že je o volbách rozhodnuto. A bude mimořádně zajímavé sledovat, jakou strategii každá ze stran začne preferovat poté, co sněmovnou neprošlo prodloužení nouzového stavu.

Aktuálně se totiž Babiš dohodl s hejtmany, jejichž většinu tvoří zástupci opozičních stran. Je to svým způsobem schizofrenní situace, premiér si zcela jistě začne ve veřejném prostoru pochvalovat, kterak byla debata s hejtmany na rozdíl od sněmovní opozice konstruktivní a racionální. Přitom třeba hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich z KDU-ČSL na svůj twitterový účet v sobotu napsal: „Kdyby nešlo o zdraví lidí, tak se na to radši vykašlu a budu zítra s rodinou. Jednat s Andrejem Babišem je za trest. Bohužel máme tuhle vládu a musíme se bavit s tímhle premiérem.“ Podobných hlasů lze zaznamenat bezpočet. Už jenom chvíli, a s Babišem nebude chtít mít nikdo nic společného. Prohraje a bude sám.

SDÍLET
sinfin.digital