První pokoronavirové překvapení: Vltava není přecpaná vodáky

Reportáž: I když se vědci stále dohadují, kdy a jak bude pokračovat koronavirová pandemie, jedna věc se zdála jistá. Češi, kterým virus omezil možnost cestování do zahraničí, vezmou útokem už tak turistky předimenzovanou řeku Vltavu. Tato prognóza se ale zatím ani zdaleka nenaplnila.

Řeka na turisticky nejatraktivnějším úseku z Vyššího Brodu do Boršova u Českých Budějovic měla být podle mnoha předpovědí letos jednou z hlavních náhražek mnoha Čechů za zrušené zájezdy k moři. A proto mnozí podnikatelé na řece očekávali, že letos na začátku července padne absolutní rekord v návštěvnosti. Nic takového se ale zatím nestalo. Poněkud překvapivě je na Vltavě dokonce výrazně méně lodí než v minulých letech ve stejnou dobu.

„Já osobně bych odhadoval, že vodáků meziročně ubylo možná až o třetinu,“ říká na břehu řeky ve Vyšším Brodě Tomáš Kala, majitel nejstarší vodácké půjčovny Cesta, která půjčuje lodě na řece od roku 1990. Od té doby se z Vltavy stala jedna z vodácky nejnavštěvovanějších řek v Evropě. Na březích vyrostly nové kempy i kiosky, jen v Rožmberku nad Vltavou, kde za socialismu fungovala jediná hospoda, jich je dnes patnáct.

Podle některých kvalifikovaných odhadů Vltavu sjede za rok až 150 000 lidí, kteří za lodě, kempy, alkohol, jídlo a doprovodné služby nechají na březích až půl miliardy korun. A to mimo jiné kvůli tomu, že na Vltavě, na rozdíl od většiny jiných vodácky atraktivních řek v Evropě, neplatí prakticky žádná regulace.

Kdo dosáhnul na úvěr z Covid Praha? Restaurace, hotely i bývalý estébák

sinfin.digital