První pokoronavirové překvapení: Vltava není přecpaná vodáky

Reportáž: I když se vědci stále dohadují, kdy a jak bude pokračovat koronavirová pandemie, jedna věc se zdála jistá. Češi, kterým virus omezil možnost cestování do zahraničí, vezmou útokem už tak turistky předimenzovanou řeku Vltavu. Tato prognóza se ale zatím ani zdaleka nenaplnila.

Řeka na turisticky nejatraktivnějším úseku z Vyššího Brodu do Boršova u Českých Budějovic měla být podle mnoha předpovědí letos jednou z hlavních náhražek mnoha Čechů za zrušené zájezdy k moři. A proto mnozí podnikatelé na řece očekávali, že letos na začátku července padne absolutní rekord v návštěvnosti. Nic takového se ale zatím nestalo. Poněkud překvapivě je na Vltavě dokonce výrazně méně lodí než v minulých letech ve stejnou dobu.

„Já osobně bych odhadoval, že vodáků meziročně ubylo možná až o třetinu,“ říká na břehu řeky ve Vyšším Brodě Tomáš Kala, majitel nejstarší vodácké půjčovny Cesta, která půjčuje lodě na řece od roku 1990. Od té doby se z Vltavy stala jedna z vodácky nejnavštěvovanějších řek v Evropě. Na březích vyrostly nové kempy i kiosky, jen v Rožmberku nad Vltavou, kde za socialismu fungovala jediná hospoda, jich je dnes patnáct.

Podle některých kvalifikovaných odhadů Vltavu sjede za rok až 150 000 lidí, kteří za lodě, kempy, alkohol, jídlo a doprovodné služby nechají na březích až půl miliardy korun. A to mimo jiné kvůli tomu, že na Vltavě, na rozdíl od většiny jiných vodácky atraktivních řek v Evropě, neplatí prakticky žádná regulace.

Kdo dosáhnul na úvěr z Covid Praha? Restaurace, hotely i bývalý estébák

Už loni ale vodáků po dlouhých letech na řece v létě poprvé ubylo, nárůst se zastavil. Někdo to přičítal přemrštěným cenám, někdo „naddimenzovanosti řeky“, která už narazila na své limity. Jenže koronavirus měl letos přispět k tomu, že se vodáci nejen vrátí, ale překonají svým počtem i všechny dosavadní rekordy. Na to, že vodáků bude ještě méně než loni, by si v „koronavirové době“ nikdo nevsadil ani pětník. Co se tedy stalo?

„Podle mě k tomu přispěl i fakt, že po dlouhých letech před létem i v létě prší a dají se sjíždět i jiné řeky než Vltava,“ říká Zdeněk Švehla, provozovatel známého vodáckého tábořiště U tří veverek. Řada lidí, kteří jezdili pravidelně na Vltavu, tak dala letos přednost jiným řekám. Podle některých jiných podnikatelů na řece může hrát roli i horší počasí a zhýčkanost rekreačních vodáků, zvyklých v minulých letech sice na minimální stav vody, zato ale až na malé výjimky na „tropické“ a slunečné počasí. Letos občas prší a je zataženo, ovšem řeka zároveň „teče“ tak, že Vltava momentálně po velmi dlouhých letech představuje vodácký ráj. Pro srovnání: zatímco loni v tuto dobu přehrada Lipno upouštěla 6,5 metru krychlového za vteřinu, v pátek 17. května odtékalo z nádrže přes 23 kubíků.

Ani takřka ideální stav vody spojený s očekávaným zájmem o dovolenou v tuzemsku však žádný rekordní počet vodáků na Vltavu nepřilákal. A to dokonce i ve dnech kolem státního svátku 6. července, kdy je obvykle na Vltavě vodáků tolik, že se například na jezu v Herbertově někdy tvoří fronty. Když ale jel autor tohoto textu na kanoi z Vyššího Brodu do Rožmberka 7. července, lodí, zejména raftů bylo sice na řece hodně, o žádné „přecpanosti“ nebo frontách jako v minulých letech se ale rozhodně mluvit nedalo.

S Andrejem už ne, ale funkci si nechám! Další pragmatický mučedník ANO na obzoru

Ve čtvrtek odpoledne pak vypadala řeka z Větřní do Českého Krumlova dokonce jako před revolucí. Krumlovem totiž projíždělo třeba pět lodí za hodinu. I když pršelo, a malý zájem se dá přičítat počasí, tak málo vodáků v Krumlově v tomto období hlavní sezóny je velmi nezvyklým jevem. A to zvlášť v době, kdy podnikatelé na řece očekávali největší nápor v historii. „Možná se prostě sešlo víc okolností najednou. Někteří lidé se asi bojí kvůli koronaviru cestovat nebo spát v kempech, další nechtějí utrácet,“ říká Tomáš Kolouch z největší vodácké půjčovny INGE.

I když se pochopitelně řeka může rychle zaplnit na úroveň obvyklou v minulých letech, už dnes se dá říci, že návštěvnost v hlavní  části sezóny zůstala hluboko za „koronavirovým“ očekáváním. Ne všichni podnikatelé na řece jsou z toho ale rozčarovaní. „Nikde mě nejmenujte, od ostatních bych to asi pěkně schytal. Ta řeka si ale prostě potřebovala odpočinout jako sůl, už toho na ni bylo moc,“ řekl INFO.CZ provozovatel jednoho z menších vodáckých tábořišť.

SDÍLET
sinfin.digital