Prymula jde z vlády. „Taková chyba se nedá omluvit,“ rozhodl Babiš

Roman Prymula končí jako ministr zdravotnictví. A Jaroslav Faltýnek jako první místopředseda hnutí ANO. Oba doplatili na společnou noční schůzku v pražské restauraci, která měla být tou dobou dávno zavřená. Reakce premiéra Andreje Babiše byla vcelku rychlá a hlavně přímočará. „Je to katastrofa, absolutní šok,“ uvedl na začátku tiskové konference.

Dle Babišových slov musí jít vláda příkladem. „V situaci, kdy po občanech požaduje, aby dodržovali pravidla, komplikuje lidem životy, omezuje je v pohybu, musí jít příkladem,“ uvedl premiér na rychle svolané tiskové konferenci. Taková chyba se podle něj nedá omluvit. „Nemůžeme kázat vodu a pít víno. Ministr musí jít příkladem, a to bez vytáček. Je to neomluvitelné,“ zdůraznil Babiš.

Proto Prymulu požádal, aby podal rezignaci. Pokud tak neučiní, odvolá ho sám. O rezignaci na post prvního místopředsedy hnutí ANO požádal také Jaroslava Faltýnka, druhého aktéra schůzky. Pozornosti by v této souvislosti nemělo uniknout, že Babiš chce po Faltýnkovi rezignaci na stranickou funkci. Faltýnek zastává ale ještě jinou, a pro premiéra zcela klíčovou pozici. Je předseda sněmovní frakce hnutí ANO, a tam je – jak vidno – pro premiéra naprosto nepostradatelný.

„Velice mě to mrzí, je to nepřijatelné. Tato věc se neměla stát,“ dodal Babiš s tím, že o věci již informoval prezidenta Miloše Zemana. Sejít se mají dnes v 16:00 v Lánech.

Vytvoří Miloš Zeman novou vládu?

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital