Prymula jde z vlády. „Taková chyba se nedá omluvit,“ rozhodl Babiš

Roman Prymula končí jako ministr zdravotnictví. A Jaroslav Faltýnek jako první místopředseda hnutí ANO. Oba doplatili na společnou noční schůzku v pražské restauraci, která měla být tou dobou dávno zavřená. Reakce premiéra Andreje Babiše byla vcelku rychlá a hlavně přímočará. „Je to katastrofa, absolutní šok,“ uvedl na začátku tiskové konference.

Dle Babišových slov musí jít vláda příkladem. „V situaci, kdy po občanech požaduje, aby dodržovali pravidla, komplikuje lidem životy, omezuje je v pohybu, musí jít příkladem,“ uvedl premiér na rychle svolané tiskové konferenci. Taková chyba se podle něj nedá omluvit. „Nemůžeme kázat vodu a pít víno. Ministr musí jít příkladem, a to bez vytáček. Je to neomluvitelné,“ zdůraznil Babiš.

Proto Prymulu požádal, aby podal rezignaci. Pokud tak neučiní, odvolá ho sám. O rezignaci na post prvního místopředsedy hnutí ANO požádal také Jaroslava Faltýnka, druhého aktéra schůzky. Pozornosti by v této souvislosti nemělo uniknout, že Babiš chce po Faltýnkovi rezignaci na stranickou funkci. Faltýnek zastává ale ještě jinou, a pro premiéra zcela klíčovou pozici. Je předseda sněmovní frakce hnutí ANO, a tam je – jak vidno – pro premiéra naprosto nepostradatelný.

„Velice mě to mrzí, je to nepřijatelné. Tato věc se neměla stát,“ dodal Babiš s tím, že o věci již informoval prezidenta Miloše Zemana. Sejít se mají dnes v 16:00 v Lánech.

Vytvoří Miloš Zeman novou vládu?

Babiš také pravil, že již hledá náhradu. Na vrcholu koronavirové epidemie je ostatně nemyslitelné, aby bylo ministerstvo zdravotnictví, byť jen několik hodin, bez vedení. „Tahle chyba přišla v nejhorší čas,“ je si vědom Babiš. Zjevně je mu jasné, že vláda nemá u valné většiny lidí příliš velkou autoritu, což je v danou chvíli, tedy v čase, kdy by měli přijmout rozličná omezení, jež jim komplikují životy i živobytí, doslova tragické.

„Jsem přesvědčený, že tu situaci zvládneme,“ myslí si přesto Babiš. Na tahu je nyní Miloš Zeman, přičemž mějme na paměti, že Prymula je tak trochu jeho muž. V minulosti kandidoval z SPO – Zemanovce. Pikantní na tom také je, že plánoval Prymulu vyznamenat právě kvůli tomu, že byl hlavní tváří boje proti koronaviru v zemi. Jasno o Zemanově postoji bude už za několik hodin.

Místopředseda vlády a šéf ČSSD Jan Hamáček, který v reakci na zjištění deníku Blesk vyzval Prymulu k rezignaci, rozhodnutí premiéra Babiše přivítal. „Vítám rozhodnutí pana premiéra, bylo to jediné možné a správné řešení. Tento krok nám dává šanci udržet si důvěru veřejnosti při prosazování nezbytných opatření v boji proti epidemii,“ zveřejnil na svém twitteru. 

Jakou knihu si vybrat do lockdownu? Podívejte se, co právě čtou autoři INFO.CZ

SDÍLET
sinfin.digital