Pyrrhovo vítězství. Hnutí ANO ve volbách do krajů fakticky neuspělo, míní politolog Kopeček

„Hnutí ANO sice lze považovat za formálního vítěze krajských voleb, ale fakticky jde spíš o jeho neúspěch.“ V rozhovoru pro INFO.CZ to říká politolog Lubomír Kopeček s tím, že celkový výsledek dominantní síly české politiky sice téměř přesně odpovídá situaci v krajských volbách 2016, avšak tehdy šlo o zjevnou součást trendu mířícího vzhůru a završeného ve sněmovních volbách 2017. „Zatímco teď je to zjevný a výrazný propad vůči tomu, co ještě v létě ukazovaly sociologické průzkumy.“

Hnutí ANO podle Kopečka ve volbách doplatilo na několik věcí. „Jednak na zmatenou vládní komunikaci v souvislosti s koronavirem. Výjevy, kdy ministr zdravotnictví něco řekne, a premiér to vzápětí zavrhne, působí nedůvěryhodně. Podstatný byl také strach z koronaviru u starších voličů, který u nich snížil účast, což je zrovna pro hnutí ANO velký problém, neboť mezi nimi má nejvíce voličů,“ připomíná politolog. A pokračuje: „Konečně dost důležitá je i odlišná konkurence než v národní politice, hlavně pak fakt, že v krajích je řada více či méně úspěšných regionálních formací.“

Kopeček dále upozorňuje, že se v letošních krajských volbách poprvé výrazněji projevila volební spolupráce parlamentní opozice. „Tedy volební koalice ODS s TOP 09, nebo TOP a lidovců, ODS a Starostů, Pirátů a Starostů a podobně.“ To poslední podle něj ukazuje, že chce-li opozice porazit v příštích sněmovních volbách Andreje Babiše, musí hledat cestu k volební spolupráci. Hnutí sice vyhrálo v deseti ze třinácti krajů, pokud jde ale o vznik koalic, bude to mít na řadě míst složité. Ostatně už teď víme, že bez vítězné formace vznikají koalice v Pardubickém nebo Jihomoravském kraji.

Muž, který umí říct „ne“ Putinovi a zachovat si kariéru. Kdo je nejvyšší kontrolor Alexej Kudrin?

„Výsledek voleb“, pokračuje Kopeček v rozhovoru pro INFO.CZ, „je zvlášť důležitý pro Petra Fialu, protože ukazuje, že spolupráce středopravé parlamentní opozice na krajské úrovni celkem funguje. Je to pro něj silný argument, aby ji mohl prosazovat uvnitř ODS. Něco podobného platí i pro Ivana Bartoše a spolupráci Pirátů se Starosty.“ Fakt, že v Olomouckém kraji, kde taková koalice jako v jediném kraji byla, měli Piráti viditelně nadstandardní volební výsledek, je podle Kopečka zjevný.  Podle něj je ale otázka, zda předseda Pirátů ve své straně myšlenku spolupráce se Starosty skutečně prosadí. „Zjevně to nepůjde hladce,“ míní politolog. 

Pokud jde o ČSSD, její výsledek označuje za další porážku. „Ale na rozdíl od komunistů to není katastrofa. Fakt, že – ať už samostatně nebo díky volebním koalicím – je sociální demokracie ve většině krajských zastupitelstev, jí dává šanci zapojit se do vyjednávání o radách krajů a má možnost si udržet alespoň část podílu na vládnutí v krajích,“ říká.

Kopeček má za to, že sociální demokraté mohou být v některých krajských radách vítaným doplňkovým partnerem. „Na rozdíl třeba od SPD, která je také ve většině krajských zastupitelstev, nevzbuzuje ČSSD žádný větší odpor a kontroverze.“ Ilustrovat to lze na situaci v Moravskoslezském kraji, kde právě sociální demokraté v čele s bývalým primátorem Ostravy Petrem Kajnarem míří do koalice. „Podle mne by si ČSSD měla stanovit pro sněmovní volby 2021 realistický cíl bezpečného udržení se ve sněmovně, tedy výsledek někde v řádu osmi až deseti procent hlasů,“ dovozuje politolog.

Lídři EU schválili sankce proti Bělorusku a shodli se na „strategické autonomii“

Představu neustále zmiňovaného „odpíchnutí se ode dna“ a návratu do role velké strany považuje pro nejbližší dobu za zcela mimo možnosti strany. Dokonce v této souvislosti hovoří o ničím nepodložené chiméře. „Maximum možného je vnitřní stabilizace strany a mírné rozšíření voličské odpory, a to například promyšlenější tvorbou kandidátek třeba prostřednictvím zapojení veřejně známých nestraníků, anebo spolupráce třeba se Zelenými, která může přinést jeden či dva důležité procentní body navíc,“ uvažuje politolog a připomíná výsledek ČSSD v Pardubickém kraji, kde se Martin Netolický spojil s místními starosty, anebo v Královéhradeckém kraji, kde ČSSD kandidovala se Zelenými.

Zajímavá otázka podle Kopečka je, zda katastrofální výsledek komunistů zapůsobí jako impuls k nějaké jejich proměně. „Jde už o několikátý velký neúspěch v řadě: předtím to byly sněmovní volby 2017, komunální volby 2018 a evropské volby 2019. Radikálně levicová strana hlásající politický protest, která nyní působí v roli spolehlivé opory vlády vedené miliardářem, voliče nepřitahuje, ale odpuzuje,“ říká Kopeček s tím, že tento problém ještě zesiluje pozvolné vymírání skalního komunistického voličstva.

„Pokud KSČM bude pokračovat dál bez jakékoliv větší reflexe, hrozí jí, že skončí po sněmovních volbách mimo sněmovnu. Vojtěch Filip začíná působit jako někdo, kdo se v čele strany řídí heslem „po mně potopa“. Podstatný tady bude sjezd KSČM, který má být v listopadu,“ uvažuje politolog. Pokud podle jeho slov proběhne podobně, jako ten předchozí, tedy že strana dál pojede po koleji podpory vlády a kontinuity stranického vedení, riziko jejího vypadnutí ze sněmovny příští rok bude vysoké.

SDÍLET
sinfin.digital