Rezignovat kvůli žádosti o vydání nebudu, říká Faltýnek. Mluví o policejní šikaně

ČTK, raz

11. 08. 2017 • 11:14

Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek považuje své trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo za šikanu ze strany policie. Tvrdí, že s žádostí o dotaci neměl nic společného. Na poslanecký mandát Faltýnek rezignovat nehodlá, a rozhodnutí chce nechat na voličích. Řekl to dnes v České televizi. O vydání Faltýnka a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše k trestnímu stíhání kvůli možnému dotačnímu podvodu dnes Sněmovnu požádala policie.

Faltýnek odmítá, že měl s dotací na rekonstrukci farmy Čapí hnízdo něco společného. „Já jako bývalý člen představenstva Agrofertu o této žádosti o dotaci nevím vůbec nic, a šlo to celé mimo mě," uvedl Faltýnek. Dodal, že je zvědav, z čeho jej chce policie obvinit.

Návrh na trestní stíhání proti sobě považuje místopředseda ANO za šikanózní, a policii v této věci nedůvěřuje. „Já to ze své strany vidím jako určitou šikanu ze strany policie, protože já si nejsem vědom nějaké své souvislosti s dotací pro Čapí hnízdo," řekl Faltýnek ČT.

3600914:article:true:true:true

Pokud Sněmovna žádosti policie vyhoví, a poslance ke stíhání vydá, nehodlá Faltýnekrezignovat na svůj mandát. "Volby jsou za dva měsíce, a nechť tedy veřejnost rozhodne, jak to po volbách bude," vysvětlil Faltýnek svůj postoj. Pokud jde o funkci ve vedení hnutí ANO, záleží podle něj na rozhodnutí členské základny a stranických orgánů. „Pokud budou chtít, tak ať rozhodnou," dodal Faltýnek.

Faltýnek a Babiš čelí v souvislosti s Čapím hnízdem od sklonku roku 2015 trestnímu oznámení. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš na mimořádné schůzi Sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Server Neovlivni.cz napsal, že existují důkazy, že Babiš byl do financování projektu detailně zasvěcený. Například podepsal dohodu o ručení za úvěr, kterým Farma Čapí hnízdo pokrývala další část výstavby. Faltýnek byl v rozhodné době místopředsedou představenstva holdingové firmy ZZN Pelhřimov, která jeden čas Farmu Čapí hnízdo ovládala. Podle policie se podílel na účelovém vyvedení Farmy Čapí hnízdo z holdingu tak, aby splnila pravidla pro udělení dotace, napsal server.

SDÍLET