Daňové změny zásadně zabrzdí ekonomiku, lidé to pocítí. V ANO je vnitřní protest proti Babišovi, říká Rakušan

Lidé už vládě koronavirová opatření nevěří, nevěří jí, že neprosazuje něčí zájmy, další prodlužování nouzového stavu si nezaslouží naši podporu, říká v rozhovoru pro INFO.CZ předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. Podrobně s ním řešíme situaci kolem daňového balíčku, který bude projednávat Senát, a související téma rozpočtu na příští rok. „Vedeme prázdnou debatu o číslech, která mohou být diametrálně odlišná,“ konstatuje. Jak vnímá nátlak prezidenta Zemana vůči BIS a nakolik věří spolupráci STAN s Piráty?

Začněme věcí, která v těchto dnech zajímá snad každého: daňový balíček. Aktuálně se bude projednávat v Senátu, kde máte jeden z nejsilnějších klubů. S čím do toho jako STAN jdete a čeho chcete dosáhnout?

Včera odpoledne jsme o tom s našimi senátory jednali. Popravdě musím říct, že je to velmi složitá věc, a existuje celá řada pozic, ze kterých na ni lze nahlížet. Ta první a zásadní, kterou zastává také předsednictvo Starostů, říká, že celý balík, který prošel sněmovnou, je naprosto špatný. Proto bychom byli rádi, kdyby velká část našich senátorů v prvním kole hlasovala pro zamítnutí toho zákona jako celku.

Pokud mám ale správné informace z jiných klubů, je pravděpodobné, že tato varianta neprojde. Zdá se, že Senát zákon kvůli obavě, aby ho sněmovna neschválila v původní verzi, neodmítne. Potom jsou na řadě mnohá složitá vyjednávání o kompromisní variantě. A ta se už vedou. Pokud bychom se my měli k této kompromisní variantě někdy ve druhém kole připojovat, tak by musela obsahovat dva základní parametry: za prvé menší „zásek“ do veřejných financí. V opačném případě to může skutečně znamenat konec stability veřejných financí.

Nechceme veřejné finance ohrozit na dlouhá léta dopředu. Další naší podmínkou je, aby finance zůstaly nějakým způsobem také v regionech. Takže to zopakuju: za nás by bylo nejlepší, pokud by se neudálo nic. Myslíme si, že se daňové změny nedělají uprostřed objektivní krize, a to i ekonomické, a za druhé, že se dělají po nějaké makroekonomické analýze, a nikoli ve dvě v noci skrze pozměňovací návrh poslance Andreje Babiše. Takže pro nás by bylo nejlepší, pokud by zákon vůbec neprošel, a pokud ano, tak ve druhém kole v nějaké kompromisní variantě. A o té budu s našimi senátory ještě mluvit.

Co říkáte na způsob, jakým se do toho v úterý vložil prezident Miloš Zeman?

Pan prezident jasně naznačil, že ten zákon bude vetovat. Otázkou je, co je to za signál. Zda je to signál k původní verzi, a tím vzkaz senátorům, se kterými napřímo nekomunikuje, aby se pokusili o nějaké změny s tím, že pak bude ochoten změnit svůj finální postoj. Pokud by ale sněmovna prosazovala původní verzi, a o tom prezident mluvil, pak přijde na řadu jeho veto. Já si myslím, že prezident může kalkulovat s tím, že se mu nějakým způsobem podaří rozložit původní koalici, která pro změnu daní hlasovala.

sinfin.digital