Rozsudek smrti? V Číně by mě mučili, nepřežila bych, říká křesťanka, které Česko zamítlo azyl

HalfPageAd-1

luš

06. 03. 2018 • 11:30

Drtivá většina ze sedmi desítek čínských křesťanů, kteří doufali, že v Česku naleznou nový domov, se musela vyrovnat s drtivým rozsudkem. Ministerstvo vnitra na počátku března po dvou letech oznámilo, že azyl v Česku udělilo jen osmi lidem. V odůvodnění dle právníků mimo jiné zaznělo, že žadatelé dostatečně nedoložili, že ve vlasti čelili pronásledování. Reportéři ČT pod podmínkou anonymity natočili unikátní rozhovor s jednou z neúspěšných žadatelek o azyl, která přiblížila, jaká je situace křesťanů v Číně.

Mobile-rectangle-3

V Číně žijí dle odhadů desítky milionů křesťanů. Podobně jako jiné náboženské komunity, i křesťané jsou vystaveni perzekucím a pronásledování ze strany čínských úřadů. Komunističtí vládci sice uznávají katolictví i protestanství, na církve ale dohlíží tajná policie. Další křesťanské církve režim vůbec neuznává a musí tedy působit v ilegalitě. 

„Byli jsme sledováni, jelikož čínská vláda je proti náboženství, a tak naše aktivity nahlašovali úřadům. V takovém prostředí jsem vyrůstala odmalička. Dvakrát mě zatkli. Nezbylo mi tedy než odejít,“ popsala dívka Reportérům ČT, proč se nakonec rozhodla požádat o azyl v Česku. Po dvou letech čekání však její naděje vyhasly.

Zpátky do Číny se ale dívka vrátit nemůže. „V Číně se útlak proti věřícím neustále stupňuje, nedávno dokonce vyhodili jeden kostel do povětří, i když do té doby patřil mezi legální. Takže pokud bych se vrátila do Číny, určitě by mě zatkli, mučili a odsoudili. Nepřežila bych,“ říká.

Proč ministerstvo navzdory informacím o brutálních perzekucích, jimž jsou čínští křesťané vystaveni, drtivé většině z nich azyl neudělili? Právnička Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) Hana Franková tvrdí, že úředníci žadatelům přičetli k tíži, že do země přijeli ve větší skupině, měli platné doklady nebo začali v nové zemi rychle pracovat. „To zmiňují i u osoby, které to bylo uděleno. Jediný rozdíl je v tom, že vnitro tvrdí, že ta osoba, které to bylo uděleno, se setkala s pronásledováním v minulosti, které bylo v určité vyšší intenzitě,“ řekla Franková ČTK.

Většina neúspěšných žadatelů se rozhodla se zamítavým stanoviskem bojovat, proti rozhodnutí ministerstva podají žaloby.

SDÍLET

Billboard-bottom-1