Rušíte životní pojištění? Pozor na hypotéku i prodělané nemoci

Komerční článek

Stará pojistka už vám nevyhovuje? Možná nastal čas smlouvu zrušit a přejít na nové životní pojištění. Poradíme vám, na co dát pozor a jak to udělat, aby se vám změna vyplatila.

Zvýšení příjmů, nová hypotéka nebo jiný finanční závazek, svatba, narození dítěte. Všechny tyhle situace mají něco společného: mělo by se jim přizpůsobit i vaše životní pojištění. Pokud na ně pojišťovna nedokáže pružně reagovat nebo vám nově vypočítaná pojistka nevyhovuje, možná je načase to zkusit jinde.

Můžete mít i jiný důvod, ale vždy dojdete ke stejným otázkám: opravdu mám staré pojištění zrušit? A jak se to vlastně dělá? V první řadě to chce trpělivost a rozmysl. Zrušení životního pojištění je velká změna a existuje i pár případů, kdybyste na tom spíš tratili.

Životní pojištění, autor: Mutumutu s.r.o.

Jak je to s prodělanou nemocí?

Při sjednávání nového pojištění možná zjistíte, že vám nebude krýt nemoc, kterou jste v minulosti prodělali, nebo se u vás dokonce jen projevily její příznaky. Ze zdravotní dokumentace ji nevymažete. Můžete to ale vyřešit tím, že si necháte i starou pojistku a upravíte si ji tak, aby kryla právě jen pro případ té které nemoci. Ostatní rizika můžete ukončit, nebo si u nich pojistné snížit na minimum.

U nové pojistky pak tuhle nemoc budete muset vynechat. Zbytek si můžete nastavit tak, jak vám to vyhovuje. Určitě by však nemělo chybět to nejpodstatnější: pojištění pracovní neschopnosti, pojištění invalidity a smrti.

Pozor na čekací dobu

Ta začíná ve chvíli, kdy si sjednáte nové životní pojištění. Kdyby se vám náhodou něco stalo dřív, než uplyne, nebudete mít nárok na plnění. Proto není od věci si staré životní pojištění ponechat, než „čekačka“ skončí. Z právního hlediska je jen vaše věc, kolik pojištění si souběžně platíte, takže si klidně pár měsíců připlaťte za obě a buďte v klidu.

Myslete na finance

Máte úvěr nebo hypotéku? V tom případě si ověřte, že je pojistná částka u nového pojištění pokryje. Pokud ne, vyplatí se vám ponechat si k nové pojistce i tu starou. Kromě toho vám s financemi může zahýbat zrušení pojistky, na kterou uplatňujete úlevu na dani. Když ji ukončíte předtím, než vám bude šedesát, nezaplacenou daň za 10 let budete muset v rámci dodanění zpětně uhradit státu.

Životní pojištění, autor: Mutumutu s.r.o.

Když opravdu chcete životko ukončit

Pokud jste všechno pořádně zvážili, máte několik možností, jak to udělat. Nejvhodnější doba na zrušení životního pojištění je šest týdnů před výročím smlouvy (nebo dříve). Když výpověď doručíte včas, skončí pojištění den před tímto výročím. Vypovědět smlouvu můžete i do dvou měsíců poté, co jste ji uzavřeli, nebo do tří měsíců po oznámení pojistné události. Některá pojištění dokonce můžete ukončit dohodou kdykoli bez udání důvodu. Funguje to tak třeba u Mutumutu.

Rozhodně situaci neřešte tím, že byste prostě přestali platit. Sice vám pojišťovna nejspíš smlouvu opravdu zruší, ale čekají vás upomínky, náklady spojené s vymáháním dluhu a ve výsledku se vám to nevyplatí.

sinfin.digital