Savčenková v Praze: „Kvůli záchraně životů budu jednat i se separatisty.“

Pro mezinárodní veřejnost povětšinou hrdinka, která statečně přežila dva roky v ruském vězení. Pro Ukrajince ale postava, jejíž postoje v poslední době budí čím dál víc kontroverzí. Ukrajinské poslankyni Nadije Savčenkové krajani vyčítají jednání s proruskými vzbouřenci a zveřejnění seznamu jmen ukrajinských zajatců. „Putinova zajatkyně“ si ale trvá na svém. „Člověk může mluvit s lidmi, s nimiž válčí, v případě, že je jednání nezbytné pro záchranu lidského života,“ řekla dnes v Praze.

Na setkání s novináři přišla Savčenková v roláku a saku. Strohost se promítá i do způsobu, jakým mluvila: klidně a odhodlaně. Ruska se prý nebojí. Už jí vzalo dva roky života, které strávila ve vězení. A na riziko je zvyklá. Dobrovolně si ho vybrala už tehdy, když před lety složitě vstupovala do armády. „Nikdy nebudu podřizovat to, co dělám, strachu o život,“ říká bývalá operátorka bitevního vrtulníku Mi24. Její nekompromisní postoj během věznění i tvrdé hladovky, kterými si chtěla vymoct propuštění, z ní udělaly v očích mnoha hrdinku. V poslední době ale její obraz kalí zprávy, které přichází z Ukrajiny.

Kybernetické ozvěny války na Donbasu? OBSE se stala terčem hackerského útoku

Po propuštění a vstupu do politiky si znepřátelila mnoho ze svých stoupenců i soupeřů. Neumí diskutovat, není týmovým hráčem a je patetická, snáší se na ní kritika. Kvůli konfliktům skončilo i její působení ve straně Vlast bývalé premiérky Julie Tymošenkové. Savčenková si založila vlastní hnutí Runa. Velké podpory se ale zatím nedočkala.

„Se separatisty se klidně sejdu znovu“

Kontroverze vzbuzují především dva její kroky. Tím prvním je setkání s lídrem doněckých separatistů Alexandrem Zacharčenkem. „Pokud to někam povede, klidně se s ním setkám znovu. Nebojím se žádných obvinění, nezrazuji zájmy Ukrajiny. Snažím se dosáhnout konkrétních výsledků,“ prohlásila dnes Savčenková v Praze. Prioritou je podle ní záchrana lidských životů.

„Pravidelně mi volají příbuzní zajatců a prosí mě, jestli bych mohla jejich jména přidat do seznamu. Nikdo mi ještě nevolal, abych jeho jména stáhla.“

Jenže právě ty ohrožuje podle kritiků svým druhým krokem. Ukrajinská politička totiž zveřejnila seznam desítek ukrajinských zajatců, kteří jsou v zajetí proruských separatistů. Kritizuje to i ukrajinská tajná služba SBU. Savčenková si ale trvá na svém. „Pravidelně mi volají příbuzní zajatců a prosí mě, jestli bych mohla jejich jména přidat do seznamu. Nikdo mi ještě nevolal, abych jeho jména stáhla,“ odmítá obvinění, že svým krokem porušila zákony a navíc vystavila příbuzné možnosti vydírání. „K takovým případům docházelo už dlouho předtím, než jsem jména zveřejnila,“ zopakovala rozhodně před novináři. Detaily o ukrajinských zajatcích podle ní proruští vzbouřenci už dávno znali. „Tyto snahy umožní sledovat, kdo byl osvobozen a kdo zmizel nebo zemřel,“ dodala.

Čína by mohla během deseti let vojensky porazit USA

V Česku čeká ukrajinskou političku ještě setkání s poslanci. S prezidentem Milošem Zemanem se nesejde. Vzkázala mu, že by měl lépe analyzovat možné hrozby, aby Česko nedopadlo jako Ukrajina, kterou před třemi lety Rusko překvapilo zabráním Krymu a rozpoutáním konfliktu na východě země.

SDÍLET
sinfin.digital