Savov obvinil insolvenční správkyni nepravdivě, policie trestní oznámení odložila

Česká justice

Eva Paseková

ČESKÁ JUSTICE | Pokus o diskreditaci insolvenční správkyně Petry Hýskové nevyšel. Policie odložila trestní oznámení, podle kterého měla požádat podnikatele Františka Savova v roce 2015 o úplatek, a insolvenční soud v Českých Budějovicích shodil ze stolu návrh věřitele spřízněného s podnikatelem Františkem Savovem. Ten žádal, aby byla Hýsková pro podjatost vyloučena z insolvence vydavatelství Mladá fronta. Trestní oznámení medializoval reportér Janek Kroupa na serveru Seznam zprávy.

Obvinění insolvenční správkyně Petry Hýskové z korupce, které zaznělo od podnikatele Františka Savova a jeho spolupracovníka Daniela Sourala a o kterém obsáhle informoval v prosinci 2020 server Seznam zprávy, se nezakládá na pravdě. Konstatovala to policie, když trestní oznámení na Hýskovou odložila. „Policie ČR doručila přípis, v jehož rámci konstatovala odložení věci,“ potvrdila Hýsková v dokumentu, který je zveřejněn v insolvenčním rejstříku.

Insolvenční správkyně řeší insolvence dvou společností, které úzce souvisí s podnikatelem Františkem Savovem: lounské vagónky, kterou podle bývalých manažerů Savov skrytě ovládal, a vydavatelství Mladá fronta, kde se k vlastnictví oficiálně přiznal.

Podnikatel Savov podle serveru Seznam zpráv a reportéra Janka Kroupy loni v prosinci uvedl, že ho správkyně měla žádat o úplatek 7 milionů korun za to, že bude chránit jeho zájmy v rámci insolvence vagónky v Lounech.

Trestní oznámení na Hýskovou podal Savovův známý, podnikatel Daniel Soural loni v červnu. Právě on měl totiž fungovat jako prostředník mezi Savovem a Hýskovou a podílel se na organizaci dvou cest Hýskové do Londýna za Savovem. Tam se kontroverzní český podnikatel přestěhoval v souvislosti s tím, že v ČR začalo jeho trestní stíhání za daňové podvody. Nyní vede bitvu proti svému vydání do ČR. K němu už se loni schylovalo, ale Savov si podal žádost o britské občanství, která má odkladný účinek.

sinfin.digital