Schodek nanejvýš 60 miliard. Sněmovna schválila rozpočet na příští rok

Info.cz

Nejdůležitější zákon roku podpořilo 104 poslanců, 70 dalších bylo proti. Koalice předtím prosadila ty přesuny peněz, se kterými souhlasil ministr financí. Opozice neuspěla ani s jedním požadavkem.

Vláda by měla příští rok hospodařit s maximálně 60miliardovým schodkem. To je o deset miliard nižší částka, než ta schválená na letošní rok. Ministr financí Andrej Babiš ale věří, že deficit nakonec bude příští rok nižší.

Sněmovna podle očekávání přidala peníze na sociální služby, na platy akademických a výzkumných pracovníků na vysokých školách nebo na opravu památek. Poslanci odmítli například návrhy, které odebíraly peníze z rozpočtu prezidentské kanceláře.

Pro rozpočet hlasovali poslanci vládní koalice a dva nezařazení poslanci, opoziční strany byly proti.

Celkové příjmy schváleného rozpočtu představují 1249,3 miliardy korun a výdaje 1309,3 miliardy korun. Rozpočet dostane k podpisu prezident Miloš Zeman, který už avizoval, že ho nebude blokovat. Senát se zákonem nezabývá.

Sněmovna po přijetí státního rozpočtu na příští rok schválila také střednědobé výdajové rámce na roky 2018 a 2019. Jde o objem peněz, které může stát utratit prostřednictvím státního rozpočtu a státních fondů. Někdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) řekl, že koalice z nich udělala formalitu a že je v případě potřeby ochotna je snadno změnit. „To měl být svatý grál rozpočtovém politiky, ale je to bohužel k ničemu,“ poznamenal.

sinfin.digital