Šikana, přesčasy, odchody. Posádky drážních hasičů jsou na pokraji akceschopnosti

Hasičina je tvrdá práce. Zvlášť na železnici. Čtyřiadvacetihodinové směny, pravidelné přesčasy, dřina v plné polní třeba i za čtyřicetistupňových pařáků. Většina drážních hasičů (HZS) to nedělá pro peníze. Milionářem se na kolejích nestanete. Ti lidé to většinou dělají prostě proto, že svou práci milují. Že s ní vyrostli. A že jim na ní záleží. Jenže v poslední době se věci změnily. Za poslední rok se u drážních hasičů, kteří spadají pod Správu železniční a dopravní cesty (SŽDC), nahromadilo více výpovědí a odchodů do předčasného důchodu, než kdy jindy. Akceschopnost některých jednotek je podle hasičů, se kterými jsme hovořili, v ohrožení. Šest našich zdrojů to dává za vinu řediteli Davidu Soukupovi, kterému vyčítají nekompetentnost. Ten však pochybení odmítá. 

Jeden velký chaos. Takový je podle šesti různých zdrojů serveru INFO.CZ z řad drážních hasičů stav po dvanácti měsících úřadování Davida Soukupa v pozici ředitele drážních hasičů. Podle lidí, se kterými jsme hovořili a kteří si z pochopitelných důvodů přejí zůstat v anonymitě, je zcela nekompetentní. Doplácet na to mají hasiči, jejichž některé jednotky jsou „na pokraji akceschopnosti“.

Problémem je atmosféra v některých útvarech, pokles fyzické připravenosti a disciplíny i platová situace. To vše ústí v odchody hasičů, které nemají obdoby. Za poslední rok kdy je David Soukup ve funkci, jich podle zdroje INFO.CZ mělo skončit přes 60 z celkových více než pěti stovek. Oproti roku 2017, kdy za celý rok odešlo 35 lidí, tak jde o nárůst téměř o sto procent. A tady problém nekončí. Namísto často zkušených profesionálů, kteří dávají drážním požárníkům vale, zůstává na útvarech buď volná židle, nebo přijdou mladí zájemci bez zkušeností. „Jenže 'udělat' hasiče trvá tři až pět let a my se mezitím musíme spoléhat na mlaďochy bez kurzů,“ vysvětluje jeden z drážních hasičů, se kterým INFO.CZ hovořilo.

Ředitel David Soukup větší odchodovost hasičů za svého úřadování odmítá. Argumentuje, že za prvních osm měsíců letošního roku odešlo od HZS SŽDC 35 zaměstnanců, což je „průměrná odchodovost, která se nevymyká odchodovosti za stejné období v uplynulých letech,“ uvedl David Soukup. „Je nutné zdůraznit, že na to mají vliv nejen odchody do starobního důchodu, ale i ekonomická situace na trhu práce a odchody z důvodu špatného zdravotního stavu zaměstnanců.“ Podle Soukupa se připravuje řada opatření „vedoucí ke stabilizaci personálního stavu a zatraktivnění HZS SŽDC na trhu práce.“

Kovář: Boris Johnson – hrobař britské demokracie, nebo muž bojující za zájmy země?

sinfin.digital