Síť nad zlato. Česko potřebuje na pokrytí rychlým internetem až 150 miliard

Pro dostatečné pokrytí ČR rychlým internetem by bylo nutné vybudovat infrastrukturu za 120 až 150 miliard korun. Náklady odhadli zástupci IT a telekomunikačních firem na speciální předvolební diskusi podnikatelů s politiky konané na půdě Hospodářské komory ČR. Komora to oznámila v tiskové zprávě.

Podle hospodářské komory je základem fungující digitální ekonomiky kvalitní datová infrastruktura, tedy dostupné připojení o rychlosti jeden gigabit za vteřinu pro všechny firmy a občany. Stát ale nemá v oblasti budování digitální infrastruktury strategickou vizi, případně ji ztrácí.

Práskač není účelovka? Sorry jako, Bureši. Komentář Zdeňka Šarapatky

„Bez spolupráce státu a soukromého sektoru se neposuneme dál. Nevidím jediný důvod, proč bychom se měli bát být nejlepšími v pokrytí vysokorychlostním internetem v Evropě. Ano, zaspali jsme a okolní státy nás předběhly, ale to neznamená, že nemáme potenciál se před ně dostat. Chce to vůli dohodnout se napříč politickým spektrem a odvahu překonávat překážky," uvedl prezident ICT unie Zdeněk Zajíček.

Firmy podle Zajíčka chtěly čerpat dotace 14 miliard Kč od EU na budování vysokorychlostní internetové infrastruktury, dosavadní jednání ale vyhodnotili za neúspěšné. V rámci první výzvy se ministerstvu průmyslu a obchodu přihlásily jen tři firmy, které žádaly řádově o desítky milionů. Operátoři se obávali, že dotační pravidla jsou v rozporu s právem EU a peníze by nakonec nemusely být vyplaceny.

SDÍLET
sinfin.digital