Situace není dobrá, přiznala vláda poslancům. Babiš do sněmovny nepřišel

Opozičním Pirátům se ve středu podařilo na program sněmovny zařadit bod týkající se šíření koronaviru v zemi. Zástupci vlády už začínají uznávat, že situace není dobrá a bude ještě horší. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve sněmovně zdůraznil, že sice nelze nic bagatelizovat, ale také nemá smysl vytvářet katastrofické scénáře a strašit veřejnost. ODS mezitím apeluje, aby byl Vojtěch odvolán. A s koaliční ČSSD se opozice shoduje na resuscitaci krizového štábu, což premiér Babiš opakovaně odmítá.

Jak je pro šéfa vlády v podobných případech zvykem, na jednání sněmovny o koronaviru dnes vůbec nedorazil. Platí přitom, že by se mu zcela jistě neposlouchala dobře úvodní slova Jakuba Michálka z Pirátů, který vládě připomněl červnová usnesení dolní komory, jež kabinet zavazovala ke konkrétním krokům.

Michálek připustil, že jsme tzv. první vlnu ze zdravotního hlediska zvládli dobře, ale chybělo podle něj ponaučení. „Ponaučení, které by nás připravilo na budoucnost. Na budoucnost, jejíž součástí je bohužel i onemocnění covid. Bylo to velmi krátkozraké hovořit o České republice jako o premiantovi v boji proti covidu. Česká republika dnes totiž reálně je před velkou epidemiologickou krizí, jejíž zvládnutí stojí na systematické práci a postavení se současné situaci čelem. Nezdá se však, že by tak vláda činila,“ míní Michálek.

„Epidemiologická situace“ pokračoval na plénu sněmovny, „je v České republice významně horší než u našich sousedů. V relativním počtu testů jsme na chvostu Evropy. Podle dat ECDC (Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí – pozn. redakce) jsme sedmou nejméně testující zemí v Evropě. Míra pozitivních testů významně překračuje pětiprocentní hranici doporučovanou WHO (Světová zdravotnická organizace – pozn. redakce). Pojďme si říci otevřeně – ECDC konstatuje nebezpečnou míru vzrůstu nákaz ve třech evropských zemích: v Maďarsku, ve Francii a v České republice. V tuto chvíli tak nelze strkat hlavu do písku, situaci je třeba čelit s maximálním nasazením.“

Pandemie šílenství a hlouposti. Do karantény by měli jít novináři i opozice

sinfin.digital