Situace není dobrá, přiznala vláda poslancům. Babiš do sněmovny nepřišel

Opozičním Pirátům se ve středu podařilo na program sněmovny zařadit bod týkající se šíření koronaviru v zemi. Zástupci vlády už začínají uznávat, že situace není dobrá a bude ještě horší. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve sněmovně zdůraznil, že sice nelze nic bagatelizovat, ale také nemá smysl vytvářet katastrofické scénáře a strašit veřejnost. ODS mezitím apeluje, aby byl Vojtěch odvolán. A s koaliční ČSSD se opozice shoduje na resuscitaci krizového štábu, což premiér Babiš opakovaně odmítá.

Jak je pro šéfa vlády v podobných případech zvykem, na jednání sněmovny o koronaviru dnes vůbec nedorazil. Platí přitom, že by se mu zcela jistě neposlouchala dobře úvodní slova Jakuba Michálka z Pirátů, který vládě připomněl červnová usnesení dolní komory, jež kabinet zavazovala ke konkrétním krokům.

Michálek připustil, že jsme tzv. první vlnu ze zdravotního hlediska zvládli dobře, ale chybělo podle něj ponaučení. „Ponaučení, které by nás připravilo na budoucnost. Na budoucnost, jejíž součástí je bohužel i onemocnění covid. Bylo to velmi krátkozraké hovořit o České republice jako o premiantovi v boji proti covidu. Česká republika dnes totiž reálně je před velkou epidemiologickou krizí, jejíž zvládnutí stojí na systematické práci a postavení se současné situaci čelem. Nezdá se však, že by tak vláda činila,“ míní Michálek.

„Epidemiologická situace“ pokračoval na plénu sněmovny, „je v České republice významně horší než u našich sousedů. V relativním počtu testů jsme na chvostu Evropy. Podle dat ECDC (Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí – pozn. redakce) jsme sedmou nejméně testující zemí v Evropě. Míra pozitivních testů významně překračuje pětiprocentní hranici doporučovanou WHO (Světová zdravotnická organizace – pozn. redakce). Pojďme si říci otevřeně – ECDC konstatuje nebezpečnou míru vzrůstu nákaz ve třech evropských zemích: v Maďarsku, ve Francii a v České republice. V tuto chvíli tak nelze strkat hlavu do písku, situaci je třeba čelit s maximálním nasazením.“

Pandemie šílenství a hlouposti. Do karantény by měli jít novináři i opozice

Vládě Andreje Babiše šéf pirátských poslanců vytknul, že neplní úkoly plynoucí z usnesení sněmovny ze 4. června 2020, bylo jich celkem jedenáct. „Když se podíváme například na pravidelná jednání epidemiologické komise, víme, že poslední proběhlo v květnu. To znamená, že je tam obrovská několikaměsíční prodleva, během které se komise nescházela.“ Anebo: „Zpráva o řešení možného příchodu druhé vlny, tu měla obdržet Poslanecká sněmovna každé tři měsíce, termín tam byl 4. září,“ připomněl Michálek s tím, že poslanci dokument od vlády dosud neobdrželi. Michálkovo školení by si Babiš za rámeček jistě nedal. Podle pirátského poslance vláda z jedenácti úkolů splnila jen dva, částečně tři, a vůbec nesplnila pět dalších. U posledního ještě nevypršel termín. 

Že je situace nepříznivá, přiznal přímo ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). „Počet případů zejména v posledních čtrnácti dnech poměrně výrazně vzrostl, to určitě nebudu zastírat. I pro hygienické stanice je to velmi náročné období. Musíme si uvědomit, že v tomto tempu pracují prakticky od 1. března, takže samozřejmě pro všechny hygienické služby je to náročné,“ upozornil.

Současně uvedl, že předchozí vlády, konkrétně prý ta pod taktovkou ODS v roce 2008, snížily počty pracovníků v hygienických stanicích o padesát procent. Nepřipustil ovšem na dnešním stavu aspoň díl „vlastní“ viny. Hnutí ANO vládne se sociální demokracií už sedm let, na nápravu tudíž bylo času dost. Vojtěch v každém případě nelakoval, na rozdíl od Babiše, situaci na růžovo. „Pokud jde o epidemiologickou situaci, ty nárůsty asi není úplně nutné popisovat. Vidíme je. A musíme očekávat, že budou pokračovat i v následujícím období,“ konstatoval.

Kdo, s kým a za kolik. V debatě o Číně zaniká to podstatné

Podobně to vidí předseda vládních sociálních demokratů Jan Hamáček. „Za mě je asi férové říci, že ta situace není dobrá. Pokud se podíváme na to, jak mezidenně rostou případy v České republice, tak nárůst je razantní a dá se říci, že v posledním týdnu nebo v posledních dnech má charakter počínající exponenciální křivky. Nárůst včera byl nějakých 1 600 případů. Chci jenom upozornit, že kdyby mezidenní nárůst dále nerostl, to znamená, pokud by to zůstalo na 1 600 denně, tak na konci měsíce hovoříme o třiceti tisících nemocných, což by znamenalo de facto zdvojnásobení počtu nemocných k dnešnímu dni. A to je pouze za předpokladu, že by nárůst nebyl exponenciální.“ 

Opozice chce po vládě jasný plán konkrétních kroků a opatření, které by Česko a jeho zdravotnictví ochránily před kolapsem. Zajímavé bude například sledovat, zda a případně kdy Babiš ustoupí a kývne – podobně jako na jaře – na aktivaci krizového štábu. V předvolebním čase se k tomu dosud nemá, evidentně nechce riskovat, že se jako minule ocitne ve stínu koaličního partnera.

Výnosy Leoše Rouska: Nový newsletter INFO.CZ je váš průvodce světem peněz

SDÍLET
sinfin.digital