„Šlo o lidské selhání." Brněnská klinika vysvětluje záměnu embryí

Chybu, která změnila život dvěma párům na cestě za vysněným dítětem, udělala brněnská klinika Reprofit. Právě v tamní ordinaci vložili ženám do dělohy zárodek s cizí DNA. Klinika Reprofit, která deníku Blesku svou chybu potvrdila, spadá do investičního fondu Hartenberg.  Oba páry, kterých se záměna týká, jsou ze zahraničí.

Jeden pohyb ruky, chvíle nesoustředění nebo zkrátka chaos. Ať už stálo za záměnou embryí na reprodukční klinice Reprofit cokoliv, její vedení tvrdí, že udělalo dostatečná opatření, aby se nic podobného už neopakovalo.

„Šlo o lidské selhání, ne o systémovou chybu. Ti, kteří manipulovali s dotčenými embryi jsou suspendováni,“ řekl Blesku Matěj Stejskal místopředseda představenstva zdravotnického holdingu FutureLife, kterému klinika Reprofit patří. Selhání lidského faktoru předběžně potvrdil i Státní ústav pro kontrolu léčiv.

První případ v Česku. Ženám zaměnili na klinice při umělém oplodnění embrya

Zahraniční páry toužící po dítěti přijely do Česka s nadějí, že právě brněnská klinika jim změní život. Bohužel do něj ale zasáhla jinak, než čekali. Bolestně. Odkud na umělé oplodnění přijeli, zatím není jasné. S ohledem na rodiny holding potvrdil pouze to, že jde o občany Evropské unie. Podle informací Blesku by se minimálně v jednom případě mohlo jednat o Rakušany.

Fatální pochybení se klinika rozhodla sama oznámit, ostatně tak jí to i ukládá zákon. „V prosinci jsme se to dozvěděli a ihned jsme informovali Státní ústav pro kontrolu léčiv. Od chvíle, kdy jsme to zjistili událost vyšetřujeme, přijali jsme opatření, aby se nic podobného neopakovalo a nic nezametáme pod koberec,“ doplnil pro Blesk Matěj Stejskal s tím, že v tuto chvíli klinika nečelí žádné žalobě a s páry jedná.


Inspektoři se hned po oznámení vydali na kliniku celou věc prošetřit. „Zdravotnické zařízení SÚKL nahlásilo záměnu v polovině prosince loňského roku, neprodleně poté SÚKL v zařízení provedl inspekci,“ řekla pro Blesk.cz mluvčí SÚKL Lucie Přinesdomová.

Průlom. Británie povolila početí dětí s DNA tří dárců

„Přišli jsme na to kontrolou kvality, která probíhá téměř nepřetržitě,“ vysvětlil Stejskal způsob, jak lékaři zjistili, že se stala chyba. Pokud by k podobné kontrole nedošlo, mohly by páry žít roky v nevědomosti a možná také vychovávat „cizí“ dítě. Podle občanského zákoníku, totiž dítě patří k matce, která jej porodila a ohledy na genetickou výbavu zákon nebere. „V souladu s § 775 občanského zákoníku je matkou dítěte žena, která je porodila. Tato žena je právní i biologickou matkou dítěte bez ohledu na ´genetické mateřství´ ženy, z níž pochází embryo. ´Genetická matka´ nemá nárok na odevzdání dítěte od ženy, která dítě porodila a je jeho právní matkou,“ řekl pro Blesk.cz právník Tomáš Pelikán.

Více na Blesk.cz

SDÍLET
sinfin.digital