Smrtící silnice v Česku. Jsou jedny z nejnebezpečnějších v EU

Info.cz

To, že na českých silnicích není bezpečno, místní řidiči vědí. Ve srovnání s jinými státy EU si Česká republika vede výrazně hůře. Má 8. nejvyšší počet úmrtí na silnicích na počet obyvatel. Bezpečněji je tedy na cestách ve dvaceti zemích EU včetně Itálie nebo Slovenska. 

Přestože za posledních dvacet let počet obětí silničního provozu v Česku poklesl o více než 50 procent, stále si vedeme ve srovnání se zbytkem unie podprůměrně. V loňském roce u nás na silnicích zemřelo 734 lidí, což je oproti roku 2014 nárůst o 6,7 procenta. V počtu úmrtí na 100 tisíc obyvatel jsme mezi státy EU obsadili smutné 8. místo, srovnání přinesl Eurostat.

Nejbezpečněji se jezdí na silnicích v Maltě, Švédsku a Spojeném království. Naopak nejvíce lidí v přepočtu na počet obyvatel umírá v Lotyšsku, Rumunsku a vůbec nejhůře je na tom Bulharsko. Vyšší počet obětí pak má ještě Litva, Chorvatsko, Řecko a Polsko.

Na silnicích v celé Evropské unii zemřelo loni 26 tisíc cestujících, což ve srovnání s rokem 2014 představuje nárůst o půl procenta. V delším období počty úmrtí na cestách klesají. V roce 1995 se stalo obětí silničního provozu 64 tisíc lidí.

sinfin.digital