Sobotka chce mimořádně danit banky, narazí ale u Babiše

Info.cz

Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka oprášil plán na zavedení mimořádné daně pro banky nebo telefonní operátory. Považuje ho za jeden z budoucích cílů ČSSD. V otázce má ale silného protivníka – ministra financí Andreje Babiše. O tématu píšou Lidové noviny.

 

Předseda kabinetu se opírá o analýzu Úřadu vlády. Ta potvrzuje, že z Česka kvůli nedokonalé legislativě odtékají velké peníze – výdělky firem mizí do zahraničí třikrát rychleji, než je v Evropě běžné. Řešením je podle Sobotky zdanění společností v odvětvích, kde panuje malá konkurence. 

S návrhem na zavedení tzv. sektorové daně přichází ČSSD opakovaně a připomínka tématu stejně jako v minulosti předchází volby. 

Opatření by mělo především postihnout firmy v oblastech finančnictví, energetiky a telekomunikací. Sobotkou navrhovaný poplatek by podle informací Lidových novin vycházel z takzvané progresivní daně. Malé podniky by tedy odváděly méně než ty velké.

S premiérem ale nesouhlasí ministr financí Andrej Babiš. „Souhlasím, že vedle přitahování zahraničních investic se musíme víc zaměřit na stabilizaci domácího kapitálu. Ale opatření, která doporučují experti pana premiéra, nepovedou ke kýženému výsledku. Většina z nich může investora naopak odradit,“ upozornil Lidové noviny předseda hnutí ANO.

 

sinfin.digital