Sobotka: Ministr financí se v otázce EET zachoval naprosto chaoticky

ČTK

Info.cz

Blesk TV

Premiér Bohuslav Sobotka kritizuje postup Andreje Babiše při změnách v elektronické evidenci tržeb (EET). Řešit je chce na pondělním jednání vlády. Předseda hnutí ANO se podle Sobotky na středečním zasedání koalice zachoval chaoticky. Co dalšího dnes pro Blesk TV řekl? Podívejte se na záznam rozhovoru.

Ministr financí Babiš by měl podle Sobotky kabinet ujistit, že nepřijde s dalšími úpravami. Do pondělí se budou obsahem Babišových návrhů zabývat premiérovi poradci, Sobotka nyní kritizuje hlavně způsob, jakým předseda hnutí ANO se změnami přišel. V dopisu dnes Babiše vyzval, ať pro ostatní ministry vyhodnotí dopady navrhovaných změn.

Rozhovor s premiérem Bohuslavem Sobotkou o změnách v EET

Babišovy návrhy vyvolaly roztržku při středečním jednání koaliční rady. Sobotka řekl, že ho návrh znepokojil a rozčílil. Systém má pro některé podnikatele začít platit už od prosince. ANO chce ve Sněmovně navrhnout, aby z EET mohli být vyjmuti živnostníci, kteří mají daň stanovenou paušálem a roční podnikatelské příjmy do 250.000 korun. Další změna by se týkala webových obchodů, kde by se systém netýkal plateb kartou prostřednictvím internetu. K té se Sobotka staví smířlivěji.

Sobotka Blesku řekl, že Babiš se zachoval chaoticky. Koaličním partnerům pouze rozdal list papíru, kde své návrhy oznámil. „Pokládám to za neseriózní vůči daňovým poplatníkům. Když to předkládá takhle pozdě, měl by to lépe vysvětlit," uvedl Sobotka. Vicepremiér podle něj poškodil start EET a nahrál opozici. Pravice systém dlouhodobě kritizuje a chtěla by ho zrušit.

Do pondělí by se měli návrhy zabývat premiérovi poradci. „Abychom se k tomu věcnému obsahu mohli vyjádřit. Já teď kritizuji, jakým způsobem to bylo provedeno, vytváří to chaos," řekl Sobotka. Babiš by měl v pondělí podle něj také ostatním ministrům sdělit, zda už jde o všechny výjimky, nebo ministerstvo přijde s dalšími úpravami. Průběh středečního jednání premiéra částečně nahlodal, přesto si stojí za tím, že sociální demokracie pro EET hlasovala.Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital