Soud zastavil Rathův „nekonečný“ monolog. Vybrali jsme 5 nejzajímavějších věcí, které v něm zazněly

25. 10. 2017 • 20:58

Tři dny četl někdejší středočeský hejtman David Rath odůvodnění své námitky na pojatost předsedy trestního senátu Roberta Pacovského. Soud ho ve středu odpoledne přerušil. I tak mluvil Rath před soudem zabývajícím se rozplétáním jeho korupční kauzy asi dvanáct hodin. Co zajímavého a často kuriózního v jeho řeči zaznělo?

Rath požaduje, aby o jeho případu Pacovský nerozhodoval. Podle něj nemůže být nestranný a čelí politickému tlaku, aby ho odsoudil. Pacovského senát přitom už jednou Ratha odsoudil na 8,5 roku, když uznal jeho vinu v případu manipulací s veřejnými zakázkami. Verdikt následně zrušil odvolací vrchní soud.

„Nedovedu si představit flagrantnější porušení vztahu soudce - obžalovaný. Velice mě mrzí, že jste se nevyloučil, že se tady z toho musí dělat veřejný cirkus.“

Rath v pondělí zaútočil na soudce ještě předtím, než se dostal ke slovu. Stáhl se, až když ho Pacovský upozornil, že by mu mohl uložit pořádkovou pokutu. Když udělil někdejšímu ministru zdravotnictví slovo, Rath mu vyčetl, že k němu má osobní vztah skrze advokáta Michala Pacovského, který Ratha v předchozím průběhu hlavního líčení krátce zastupoval. Ten se však bránil, že ho obhajoba oklamala.

„Z mnoha důvodů jsme se dostali do nepřátelské situace, je to absurdní divadlo, které by ani Havel nevymyslel.“

Rath se v průběhu prvního dne dotkl i několika osobností. V listinách měl článek s fotografií prezidenta Miloše Zemana a neopomenul první polistopadovou hlavu státu, Václava Havla. Rath slovy o absurdním divadle podložil tvrzení, že se mu chce Pacovský pomstít. „Já to lidsky chápu, pomstychtivost je rozšířená lidská vlastnost,“ dodal.

„Ministr usoudil, že by to bylo moc, a nakonec uvedl, že to zváží, aby si nechal otevřená vrátka a měl vás takzvaně na krátkém špagátu.“

Začátkem druhé dne zmínil Rath údajný nátlak na soudce Ivo Zelinku. Bývalý středočeský hejtman tvrdil, že státní zastupitelství poslalo na ministerstvo návrh na jeho kárnou žalobu. Výsledkem je podle něj možný tlak na Pacovského, jelikož je také vystavený riziku kárné žaloby.

„Já jsem nejhlasitější zastánce práva soudů na nestrannost, nezávislost, práva rozhodovat nestranně, nezávisle, v souladu s Ústavou.“

Jedním z nejkurióznějších momentů celé řeči bylo, když se Rath pasoval do role obhájce soudní nezávislosti. Je to přitom právě Rath, kdo celou dobu svého procesu nestrannost trestního senátu, a zvláště jeho předsedy, torpéduje.

„To je inkvizice, takto se rozhodovalo ve středověku.“

Třetí den již byl podstatně kratší než první dva. I během něj ale veřejnost slyšela plno zajímavých výroků. Rath například připomněl rozhodování o jeho vazbě. Její prodloužení označil Ústavní soud za nezákonné. Rath prohlásil, že Pacovský rozhodnutí neměl podložené důkazy a postup přirovnal k inkvizici.